Григор Димитров изигра страхотен мач в шведската столица Стокхолм (ATP 250) и заслужи четвъртото си класиране на финала там.

Българинът показа голямо сърце и непримирим дух, за да обърне нидерландеца Талон Грикспор след 2:6, 7:5, 6:4 в много интересен двубой, който продължи 2 часа и 26 минути.

Нашият представител беше в много трудна ситуация след тежко загубения първи сет. Във втория той загуби пробив аванс, а в третия трябваше отново да се измъква. Двата сета на негова сметка обаче дойдоха след късни пробиви без възможност за отговор от противника.

Побеждава го за втори път през тази година, след като го направи по категоричен начин на US Open преди месец и половина.

По този начин си подпечата мястото на финала, където в неделния ден ще играе с американеца Томи Пол, №13 в световната ранглиста. По-рано днес Пол победи ветерана Стан Вавринка 6:3, 6:2. До момента двамата с Димитров имат по една разменена победа в мачовете помежду си.

Снимка: AP/БТА

Григор се класира за четвърти път на финала в Стокхолм, след като през 2013-а спечели първата си ATP титла там, а през 2014 и 2017 загуби мачовете за титлата.

Мачът започна добре за Грикспор, като негов силен форхенд му донесе първия брейкбол. Григор обаче го отрази с ас и с още два невърнати сервиса се измъкна. Още в следващия гейм българинът наказа съперника с бекхенд уинър за първите си възможности за пробив. И те бяха отразени със сервис от нидерландеца. Гришо получи нова в четвъртия гейм, но и тогава последва ас. Първият пробив се печеше и за съжаление той дойде в полза на Грикспор след двойна грешка на българина - 3:2. После нидерландецът затвърди, обръщайки от 0:30 и печелейки много качествени разигравания - 4:2. За съжаление лошата серия на Гришо продължи с още един допуснат пробив за 2:5. Добрите минаващи удари на българина му дадоха възможност да върне единия пробив, но той я пропусна. С ас Грикспор сложи край на спора в първия сет с 6:2.

Световният №10 започна перфектно втория сет. Взе подаването си, а след това постигна пробив чрез впечатляващ минаващ удар от форенхд при поредното излизане на Грикспор на мрежата - 2:0. Преднината остана до 3:1 и тогава на сервис гейма си Григор вдигна публиката със спечелване на два великолепни разигравания - 4:1. За съжаление пробивът беше върнат при 3:4, когато българинът даде две възможности, отрази едната, но при втората прати форхенд в аут. Още в следващия гейм Григор пропусна нов шанс да пробие отново, като нидерландецът направи нов ас. За щастие най-доброто предстоеше, защото българинът измъкна втория сет с късен пробив за 7:5. Той беше запазил най-добрия си тенис за този гейм и заслужено прати мача в решаваща трета част.

Сервирането на двамата беше впечатляващо в началото й, като те вземаха подаванията си без да се оказват в притеснителни ситуации. Нещата се промениха в петия гейм, когато Григор трябваше да отразява първия брейкбол. Сетът отиваше към тайбрек след не малко асове и от двамата, но Гришо отново удари в решителния момент, за да пробие за 6:4, като Грикспор отново нямаше как да отговори. Победа и финал!

Двамата се поздравиха топло след последната точка, знаейки че са се борели до последно и са направили много красив мач. За Гришо това е четвърти финал през годината след спечеления в Бризбън (ATP 250) и загубените в Марсилия (ATP 250) и Маями (ATP 1000).

"Знаех, че ще бъде страхотна битка. Имаше много неща, които бяха срещу мен. Той играеше един от най-добрите си мачове в кариерата. Имах нужда да спечеля след такава битка. Не си на финал всяка седмица. За десети път съм тук. Играя пред вас толкова много пъти, но не е така важно дали печеля или губя. Важното е да доставям удоволствие", заяви на корта Димитров, който е шампион в шведската столица през 2013 година.