Само с една победа ще се задоволи Роджър Федерер при дългоочакваното му завръщане на корта след близо 14 месеца отсъствие с травми.

Бившият номер едно в света загуби на четвъртфинал в Доха от Николоз Басилашвили (Грузия) 6:3, 1:6, 5:7, въпреки че имаше и мачбол за спечелване на срещата.

Ден по-рано Маестрото победи Дан Евънс от Великобритания в първия си двубой от повече от година.

Срещу световния №42 обаче Федерер нямаше сили след първия сет, който спечели след пробив за 3:1 и уверено спечели свои подавания след него. С 6:3 Роджър загатна, че посяга към място на полуфинала, но нататък Басилавшви бе по-агресивният и свеж тенисист.

Това бе едва втората среща между двамата, като единственият им сблъсък досега бе спечелен в три сета от Федерер на Australian open преди пет години, и то само с четири гейма, които грузинецът записа тогава.

Сега гледката бе различна и Николоз изравни след мощна игра и 6:1 във втория сет. Роджър вече се движеше видимо по-трудно по корта, но все пак събра сили за третата, решаваща част.

В нея той поведе с 5:4 и на подаването на грузинеца стигна до мачбол, спасен от Басилашвили с мощен сервис и игра на мрежата. След което спечели подаването си, нанесе своя удар с пробив и затвори мача със 7:5 в третия сет.

В следващия кръг той ще се изправи срещу Тейлър Фриц, който елиминира Денис Шаповалов по-рано днес с 5:7, 6:3, 7:5.

От понеделник завръщането на Федерер продължава в Дубай, където турнирът също е от категория ATP 250.