Ако ви учудва, че Роджър Федерер не е на афиша с рекламата на предстоящите ATP финали в Торино от 14 ноември, това е, защото... него наистина го няма там.

За втора поредна година Маестрото отсъства от най-добрите осем играчи в тенис сезона. Няма как да е иначе, след като има 13 мача за 2021 г. Е, след 17 поредни участия на Финалите, Роджър пропусна тези през 2020-а, а сега и настоящите. От 18 месеца той почти постоянно не играе заради серия травми, операции и при напредналата възраст (40 г.) - все по-трудно възстановяване от тях.

И въпреки това, както и фактът, че има опасност да завърши годината с най-ниския си ранкинг от 20 сезона (сега е 16-ти, не е бил под 18-о място от 2001-ва), Федерер отчита още едни успешни 12 месеца. Не на корта, а като бизнес бранд.

Медията Forbes обобщи финансовите резултати в тениса и спорта за периода септември 2020-септември 2021, преди данъци. И ето какво показват те:

Швейцарецът е спечелил 90.6 милиона долара за периода. Едва малко над 600 000 от тях са от наградни фондове на корта. Останалото е бизнес империята на Федерер, която работи безотказно дори във време на пандемия, а и в период, в който той изобщо не играе.

В тениса доминацията му на този фронт е грандиозна - второто място за споменатите 12 месеца е за Наоми Осака (60.1 милиона долара), третото за Серина Уилямс (41.8 млн.), Новак Джокович следва с 38 милиона долара, а пети е Рафа Надал с 27 милиона.

Разбира се, всички те са суперзвезди, но са далеч от това, което прави като пари Роджър.

Най-големите парчета идват от договорите му с компаниите Rolex, Credit Suisse и Uniqlo, а от началото на 2021-ва и от On - швейцарска марка спортни дрехи и обувки, в която е едър акционер. Очаква се тя да "избухне" на пазара още в следващите години, но вече декларира милионни печалби за основните притежатели на дялове. Включително Федерер.

Извън тениса, класацията на топ 10 според "Forbes" също е изключително интересна. На върха е Конър Макгрегър, който имаше два сблъсъка в октагона на UFC за въпросния период, и загуби и двата от Дъстин Пурие. Въпреки това е направил 180 милиона долара, от които 22 милиона са от спорта.

Останалото е от неговата лична бизнес империя, оглавявана от марката уиски Proper No. Twelve и видео играта Dystopia.

Втори е Лео Меси със 130 милиона долара, като вероятно в тях влиза и личната му договорка с ПСЖ, за която се подозира, че е за огромна сума.

Трети е Кристиано Роналдо (120 млн. долара)

Извън тройката следват Дак Прескът (американски футбол, Далас, 107 млн.), ЛеБрон Джеймс (баскетбол, ЛА Лейкърс, 96.5 млн.), Неймар (футбол, ПСЖ, 95 млн.), Федерер, Люис Хамилтън (Формула 1, 82 млн.), Том Брейди (американски футбол, Тампа бей, 76 млн.) и още един баскетболист - Кевин Дюрант (Бруклин, 75 милиона).