Отново настъпи този вълнуващ период от януари, когато тенис феновете се будят в ранните часове, за да проследят любимото си Открито първенство на Австралия.

Да, този сезон започна по малко по-различен начин с новия турнир АТР Cup, който предизвика сериозен интерес и поднесе доста емоции на феновете.

Същинската част на сезона на сингъл обаче по традиция си започва с Откритото първенство на Австралия и неговият първи ден.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДНЕШНИЯ ДЕН ВИЖТЕ ТУК >>>

Той вълнуваше особено и родните фенове, защото Григор Димиртов стартира участието си, което за нас си е тема №1 от ден №1.

За щастие, въпреки колебливото начало, Гришо обърна аржентинеца Хуан Игнасио Лондеро и победи с 4:6, 6:2, 6:0, 6:4, класирайки се за втория кръг.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Съперникът му в него обаче все още не е ясен, защото над Мелбърн заваля продължителен дъжд, който отложи над 15 срещи.

В един от случаите ставаше въпрос само за сет. Милош Раонич водеше с 6:2, 6:1, 5:2 на Лоренцо Джустино, но дъждът не му позволи да затвори мача си, като канадецът ще трябва да излезе за гейм или два в утрешния ден.

Въпреки неприятностите с дъжда, доста от мачовете се изиграха по план, а основният акцент в световен мащаб логично бе върху Новак Джокович и Роджър Федерер, които успешно свършиха задачите си.

Ноле се справи с немеца Ян-Ленард Щруф (7:5, 6:2, 2:6, 6:1), а Маестрото Федерер победи американеца Стийв Джонсън с 6:3, 6:2, 6:2.

Освен победата си, за Григор имаше и друга наглед позитивна новина. Световният №13 Денис Шаповалов, който беше негов евентуален съперник третия кръг отпадна. Канадецът загуби мача си срещу Мартон Фучович от Унгария с 3:6, 7:6, 1:6, 6:7.

Единствените мачове от потока на Гришо, които завършиха, бяха неговият, този на Шаповалов, както и победата на Федерер.

Култов момент от първия ден на турнира бе мачът на Стефанос Циципас. Не заради безпроблемната му победата с 6:0, 6:2, 6:3, а заради гръцките ултраси, които създаваха футболна атмосфера с песните си между отделните точки.

Женската схема на турнира също ни предложи мачове на повечето основни фаворитки.

Серина Уилямс нямаше никакви проблеми срещу рускинята Анастасия Потапова и победи с 6:0, 6:3. Световната №1 Ашли Барти пък се наложи над украинката Лесиа Цуренко с 5:7, 6:1, 6:1.

Миналогодишната шампионка Наоми Осака се наложи над Мари Бужкова с 6:2, 6:4, а пък играещата последния си турнир в кариерата Каролин Возняцки победи Кристи Ан с 6:1, 6:3.

Нито една от поставените тенисистки не отпадна в завършилите през първия ден мачове.