Ник Кирьос прати австралийските фенове в екстаз, след като се класира в осминафиналите в мач, който ще се помни дълго.

Световният №26 триумфира в маратонска битка с Карен Хачанов във финален тайбрек - 6:2, 7:6(5), 6:7(6), 6:7(7), 7:6(8).

Двубоят продължи 4 часа и 24 минути, а в него имаше всичко. Кирьос изпусна аванс от 2:0 и бе близо до това да допусне трети пълен обрат в кариерата си.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ДНЕШНИЯ ДЕН В АВСТРАЛИЯ >>>

Хачанов спаси мачбол в четвъртия сет и играеше страхотно, но сервисът на съперника му донесе 33 аса и сигурност в решителните моменти. Отново не липсваха несериозни отигравания на Кирьос и изблици на ярост, но той се събра във финалния тайбрек. И двамата заслужаваха победата, но за жалост един трябваше да отпадне. В следващия кръг австарлиецът ще излезе срещу Надал, с когото изобщо не се харесват.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Кирьос лиши Русия от перфектен ден в Мелбърн, тъй като другите представители на страната записаха победи и можеше за първи път трима да се класират на осминафинал в опън ерата.

Даниил Медведев се справи сравнително лесно срещу друг представител на домакините в лицето на Алексей Попирин - 6:4, 6:3, 6:2 за час и 44 минути. Руснакът даде само една възможност за пробив и спечели повече от заслужено.

Друг представител на северната страна - Андрей Рубльов, също впечатли. Той победи намиращия се в добра форма Давид Гофен с 3:1 (2:6, 7:6, 6:4, 7:6). Това беше 15-ата поредна победа за Рубльов и осминафиналът е първи за него в Мелбърн.

В следващия кръг ще играе с Александър Зверев, който също впечатли в днешния ден. Роденият в Германия тенисист победи ветерана Фернандо Вердаско с 6:2, 6:2, 6:4 за два часа игра.

Проблеми нямаше и за Рафаел Надал, който дори спечели учудващо лесно срещу сънародника си Пабло Кареньо-Буста - 6:1, 6:2, 6:4. Час и 41 минути донесоха рекордно бързия успех в довършен мач за деня.

В другите мачове от мъжката схема:

Гаел Монфис (Франция) - Ернест Гулбис (Латвия) 3:0 (7:6, 6:4, 6:3)

Доминик Тийм (Австрия) - Тейлър Фриц (САЩ) 3:1 (6:2, 6:4, 6:7, 6:4)

Стан Вавринка (Швейцария) - Джон Иснър (САЩ) 1:0 и отказване (6:4, 4:1)

При жените паднаха две големи глави. Световната №2 Каролина Плишкова изненадващо загуби от рускинята Анастасия Павлюченкова с 6:7, 6:7.

Катастрофална загуба допусна и световната №5 Елина Свитолина от Гарбине Мугуруса - 1:6, 2:6.

Симона Халеп и Анджелик Кербер постигнаха очаквани победи.

Анджелик Кербер (Германия) - Камила Джорджи (Италия) 6:2, 6:7, 6:3

Ига Святек (Полша) - Дона Векич (Хърватия) 7:6, 6:3

Анет Контавейт (Естония) - Белинда Бенчич (Швейцария) 6:0, 6:1

Симона Халеп (Румъния) - Юлия Путинцева (Казахстан) 6:1, 6:4

Елиз Мертенс (Белгия) - Сиси Белис (САЩ) 6:1, 6:7, 6:0

Кики Бертенс (Холандия) - Зарина Дияс (Казахстан) 6:2, 7:6