Григор Димитров се завръща на корта след най-голямото си постижение в последните две години.

Ракета №1 на България стигна фантастичен полуфинал на US Open след паметната си първа победа над Роджър Федерер.

Сега за него предстои пътуване до Азия, където започва поредицата от турнири, която стана традиционна в тази част на годината.

Гришо ще участва в Ченгду, Китай (ATP 250), който започва на 23 септември.

В седмицата след това е надпреварата в Пекин (ATP 500), а "черешката на тортата" е Мастърса в Шанхай, който започва на 6 октомври. За него се чака уайлдкард, който да позволи на българина да влезе в схемата.

Григор има богата история в Азия и макар че не е стигал до титла там, позитивните му спомени със сигурност не са един и два.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Хипотетично с една добра серия Григор може дори да се класира на финалния Мастърс в Лондон, предвид че няма почти никакви точки за защитаване до края на годината. Но за целта трябва да черпи вдъхновение от континента Азия.

Активът му там обаче не дава много поводи за оптимизъм. За вече 10 натрупани години в тура, на азиатска земя Григор е с изравнен показател - 17 победи и 17 загуби.

Игра тенис на общо пет места, като на две от тях не успя да запише нито една победа - в Доха и в Токио, където допусна по две поражения. Не е случайно, че вече избягва тези две надпревари.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Ще започне в Ченгду, където единственото му участие е през 2016-а, но при него достигна полуфинал. Случи се след победи над световния №73 тогава Душан Лайович и №70 Диего Шварцман. Разочарованието дойде на полуфинала срещу Алберт Рамос-Винолас, където загуби в три сета.

Най-успешното му представяне си остава това в Пекин - девет победи и шест загуби. Там обаче винаги го спират най-големите имена.

Всичко започна през 2014-а, когато Новак Джокович го победи на четвъртфиналите.

Пиковият момент дойде през 2016-а, когато игра и загуби финал срещу Анди Мъри, който тогава бе под №2 в света. За да стигне дотам, постигна една от най-големите си победи в кариерата. Тази над Рафа Надал с 6:2, 6:4.

Година по-късно се пробва пак срещу Матадора, но на полуфинал, като тогава загуби в три сета.

Резултатите в Пекин обаче ни дават надежда за добро представяне и през тази година, защото там все пак е побеждавал хора като Надал, Дел Потро, Баутиста-Агут, Вердаско...

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

На Мастърса в Шанхай направи своя пробив през 2017-а, но пак бе спрян от Надал, тогава на четвъртфиналите. Ранкингът му в онзи момент бе добър и само с две победи стигна до престижната фаза. През 2012-а падна от Джокович във втори кръг. Срещу Федерер никога не е играл в Азия.

Но вече си личи откроена тенденцията Григор да спира при среща с някое от най-големите имена в Азия.

Приключенията му на този континент не се свеждат само до представянето на корта.

След като китайката На Ли спечели "Ролан Гарос" през 2011-а, тенисът стана един от най-популярните спортове в Азия и фенската база се увеличи многократно.

Тенисист като Григор Димитров, който е с много атрактивен стил, веднага се превърна в един от любимците. Цялостното му поведение спомогна за това.

Още през 2014-а вече имаше хиляди фенове на континента, като връзката му с Мария Шарапова по това време също бе фактор за това.

През същата година, по време на Мастърса в Шанхай, той бе ударен неволно от свой фен докато се опитваше да си проправи път през тълпата.

"Бях нацелен по пътя си на излизане от корта. Обичам феновете си, но моля ви да не ми оставате белези другия път", написа тогава българинът.

Кулминацията на фенската любов дойде през миналата година, когато Димитров се радваше на голяма агитка. Китайски фенове развяваха българския флаг и плакати с лика на Григор, който тогава далеч не бе в добра форма що се отнася до резултатите. На местния "фенклуб" обаче изобщо не му пукаше и викаше яко за нашия.

При една от срещите Григор дори получи масово предложение за брак. Дали българинът е приел, не е ясно, но пък с удоволствие се снима заедно с привържениците си. Десетки китайки вдигнаха плакат: "Ще се ожениш ли за нас?".

Разбира се, нямаше как да се случи - най-малкото, защото не бе никак лично и интимно, офертата дойде от множество сияещи и усмихнати китайки.

Сега отново Григор трябва да търси импулс от Китай, за да запази, а и защо не да подобри позициите си в топ 30 на световния тенис.

Започва ключова финална част от сезона, която може да е трасиращата светлина за следващата година и пътеката към високите места в ранглистата.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo