Григор Димитров стартира отлично годината в тениса, като утре сутрин ще изиграе четвъртфиналния си мач на Australian Open.

Българинът ще се изправи срещу руснака Аслан Карацев, като мачът приковава погледите на всеки фен по света, но този път, особено извън нашата страна, причината не е в атрактивната игра на Григор.

В последните дни всички около тениса говорят за един човек, а това е именно Карацев, чиято слава бързо излезе извън рамките на корта. Ясно е, че всеки фен обича изненадващите истории в спорта, които със сигурност вдъхновяват. А тази на руснака е именно такава.

"Лъвският рев на Карацев", написа официалният сайт на АТР след последната му победа, правейки връзка със значението на името му Аслан.

А този лъв и неговият поход бяха определени от много специалисти като най-голямата сензация в мъжкия тенис, ако не през новия век, то със сигурност през последната декада.

Но какво прави Аслан Карацев и победите му толкова специални и неочаквани?

Колкото и рядко срещани да са сензациите в мъжкия професионален тенис тур, все пак от време на време се появява някой вълнуващ непознат играч. Било то първия пробив на млад талант, победната серия на квалификант, на играч с нисък ранкинг или дебютант.

Уникалният случай на Карацев е, че той обединява три от горепосочените фактори. Той е квалификант с нисък ранкинг, който дебютира в турнир от Голям шлем, а в никакъв случай не можем да говорим за млад талант, защото след половин година ще навърши 28.

Снимка: Getty Images

Непознатият до този момент за всички Аслан достигна четвъртфиналите на Australian Open, a утре ще опита да продължи да пише история срещу Григор Димитров.

Шокът, който той поднесе бе толкова сериозен, че дори руският вестник "Спорт Експрес" написа след една от победите му: "Откъде се появи това момче и защо не знаем нищо за него".

Наистина огромна сензация от играча, който влезе в турнира като №114 в света, като никога в кариерата си не е прескачал 111-ото място в ранглистата. Със сигурност визитка, която не сме очаквали да попадне сред най-добрите осем в Австралия. Там няма друг играч извън топ 20.

Аслан стартира Australian Open от квалификациите в Доха, където записа три победи. След това в основната схема дойдоха успехи над италианеца Джанлука Магер, беларусина Егор Герасимов, световният №9 Диего Шварцман, както и младата канадска звезда Феликс Оже-Алиасим.

Това го превърна в първия дебютант, достигнал четвъртфинал от 1996-a насам и общо седми в професионалната ера на тениса. Всички останали обаче са го правили като млади и изгряващи играчи. Той не може да влезе в тази категория.

Карацев е четвъртфиналистът от Шлема с най-нисък ранкинг от 30 години насам. През 1991-ва подобно постижение има Патрик Макенроу - малкият брат на легендата Джон. Тогава той също е №114, но по-рано през кариерата си е бил в топ 100 и в никакъв случай не е ставало въпрос за непознат на света играч.

Последният квалификант, достигнал четвъртфинал от Шлема, пък бе Бърнард Томич преди десет години на "Уимбълдън". Но сравнението също е трудно, защото тогава австралиецът бе сочен за бъдещето на тениса. А не бе непознат 27-годишен играч.

Всичко това показва колко уникален е случаят на Карацев и колко голямо е постижението му.

Снимка: Getty images

Той е роден във Владикавказ, столицата на автономната република Северна Осетия, част от Руската Федерация. Тенисът със сигурност е странно поприще за момче от кавказкия регион, който е родил някои от най-големите легенди на борбата и други бойни спортове.

Все пак любовта към сноуборда и алпинизма са връзката на Аслан с родния край, а тенисът е неговата детска мечта, която най-сетне се сбъдва. А никой все още, дори и руснаците, нямат идея защо този играч се появява толкова късно на сцената.

Той впечатли с агресивен и силов стил, както и най-вече със самоувереност и железна психика, типична за топ тенисист. Може би в следващите дни и седмици тепърва ще научим повече неща за дългия и тежък път на Аслан до Австралия. За нещата, които статистиката и мачовете не показват.

През кариерата си той прави общо 9 неуспешни опита да се добере до основната схема на Голям шлем чрез квалификациите, но успешен се оказва едва десетият. Преди участието си в Австралия, той има само 13 мача на ниво АТР, в които постига едва три победи.

Останалата част от тенис кариерата му преминава през Чаланджър турнири, като в даден момент Карацев трудно се добира и до това ниво.

През 2017-а, докато Гришо беше в най-страхотната си година, Карацев е извън първите 500, а контузия в коляното го срива до №764 в света, когато е и на ръба от отказването. Все пак той продължава да играе тенис на ниско ниво, а животът му се преобръща от пандемията. И докато за мнозина това ново нормално се свързва само с негативи, то вероятно Карацев ще му благодари цял живот.

Когато вирусът обхваща Европа и блокира тенис турнири, Аслан е №253 в света, далеч от големите имена. В този период на суша обаче той започва да се готви усилено и по различна за него програма, което очевидно дава нужните резултати. Когато тенисът се завръща, Карацев получава "уайлд кард" за турнира в Санкт Петербург, където в първия пръг побеждава култовия Тенис Сандгрен от САЩ. По това време Сандгрен е част от първите 50 в света, а самият Аслан признава, че в онзи момент е осъзнал, че има сили да се мери с големите.

Огромна роля за приказката му има и София. Карацев пристигна у нас за Sofia Open 2020 като квалификант, а с три поредни победи достигна до втория кръг на основната схема, където губи от Алекс де Минор. Именно това представяне в последния му турнир за 2020-а, го праща до 111-о място, а благодарение на отказа на Карен Хачанов, Аслан Карацев става част от отбора на Русия в ATP Cup, провел се в седмицата преди Откритото първенство на Австралия.

Той игра в трите мача на двойки, които се оказаха безсмислени - преди това Даниил Медведев и Андрей Рубльов бяха постигнали победи на сингъл за тима. Но така или иначе, Карацев стана част от шампионския тим на страната.

А днес заедно с със звездите Медведев и Рубльов, бележи възхода на руския тенис, който за първи път има трима представители на четвъртфинал в Австралия. И те ще се стремят към това, което постигна в Мелбърн техният сънародник Марат Сафин, вдигал титлата от този турнир.

Наистина невероятна е приказката за възхода на Руския лъв Карацев. Разбира се, всички български фенове ще се надяват да приключи утре сутрин, когато от другата страна на мрежата ще е Григор Димитров.