Краля на клея Рафаел Надал се класира на своя 13-и финал на "Ролан Гарос". Испанецът победи с 6:3, 6:3, 7:6(0) аржентинеца Диего Шварцман за 3 часа и 9 минути.

Така отново без да даде сет на противника, Матадора продължи своя безкомпромисен марш към титлата. В шест мача, той на шест пъти спечели с 3:0 сета.

Финалът ще е четвърти пореден за него, а в досегашната си славна кариера, Надал никога не е губил мач за титлата в Париж. Там негов съперник ще е победителят от мача между Новак Джокович и Стефанос Циципас.

Из корответе на "Ролан Гарос", Рафа Надал има невероятната серия от 99 победи и само две поражения. Какъв по-подходящ момент за победа №100 от финален двубой.

Диего Шварцман изхвърли миналогодишния финалист Доминик Тийм след петсетова драма, като почти всеки бе убеден, че аржентиенцът няма да има сили за нов подвиг днес.

Мачът обаче започна доста драматично. Още в първия гейм, който премина през 5 равенства 40:40, Шварцман пропиля два брейкбола.

След това последва светкавична размяна на три пробива, като два от тях бяха в сметката на Надал. Матадора дръпна с 3:1, но Шварцман не се предаде и отново се добра до два брейкбола, които обаче отново пропиля.

Това сякаш го пречупи, а при изоставане от 1:4, той нямаше как да догони Надал и сетът бе обречен, завършвайки 6:3 в полза на испанеца.

Втората част бе далеч по-спокойна за Надал. Той тръгна с ранен пробив, донесъл му спокойствие. В седмия гейм испанецът пропиля три брейкбола, но това не се оказа фатално, защото с пробив в деветия, сетът отново бе затворен с 6:3.

И когато Рафа Надал поведе с 3:1 в третия сет изглеждаше, че мачът отива към логичния си край.

"Малкият" Диего Шварцман, който е най-ниският играч сред първите 200 в тениса, показа какъв голям боец е и отказа да се предаде.

Последва размяна на поредни пробиви, като в крайна сметка двамата докараха нещата до 5:5. В 11-ия гейм Швацман дори поведе с 40:15 при сервис на Надал, но пропусна да се възползва от двата си брейкбола, които можеха да пратят двубоя в съвсем различна посока.

Така Надал с доза късмет успя да докара нещата до тайбрек, където обаче бе безпощаден. Матадора показа най-доброто от себе си и със 7:0 намери място на финала.