Кралят на Мелбърн - 10-кратният шампион Новак Джокович е детрониран. Това е новината в спорта от началото на годината, а Ноле, който всички смятаха за непобедим на Australian Open и за категоричен фаворит за титлата, напуска турнира на полуфинал.

Сърбинът загуби с 1:6, 2:6, 7:6, 3:6 от световния №4 Яник Синер и по този начин сдава титлата от Мелбърн.

Това е първо поражение на Новак Дожкович в турнира от шест години насам. Той бе в серия от 33 поредни победи и четири титли, като изключение прави онази 2022-а, когато сърбинът не бе допуснат до участие заради ваксинационния си статус.

За последно Новак Джокович бе победен на този турнир през 2018-а, когато търсещ своя ритъм след завръщане от контузия, той загуби от корееца Хюн Чун в четвъртия кръг.

Онова поражение даде старта на серия от 33 безпощадни победи, която Яник Синер приключи. Любопитен факт е, че когато за последно Джокович загуби на Australian Open, Яник Синер дори не бе професионален тенисисти - той бе на 17.

А днес италианецът напълно заслужи успеха си, защото за четири сета той не позволи на Новак Джокович да достигне до точка за пробив. Синер взе по безапелационен начин три от четирите сета, а единият от тях загуби с тайбрек.

По този начин той за първи път достигна на финал в Големия Шлем и е най-младият финалист от 2008 година.

Снимка: Getty images

Първите два сета бяха истински кошмар за Ноле, а едва ли някой е подозирал, че може да види сърбина в подобно състояние на "Род Лейвър Арена", пред погледа на самия Род Лейвър.

Джокович спечели само три гейма за тези два сета, редуваше грешка след грешка, а ако не знаехме кой е опонентът на Синер, с оглед играта можеше да предположим, че става за играч извън първите 50 на ранкинга.

Италианецът Синер пък посрещаше това с типичното си хладнокръвие. Той не трепна нито за миг в тези два сета, които затвори с 6:1, 6:2 само в рамките на час и 13 минути.

Истинският тенис, който очаквахме дойде едва в третия сет, който продължи повече от първите два преди него и трябваше да се решава с тайбрек.

Синер изобщо не намали темпото и не играеше слабо, но голямата разлика дойде във факта, че Новак Джокович стабилизира своя игра и най-вече не правеше безумните и нетипични за него непредизвикани грешки.

Доказателство за солидната игра и на двамата е, че освен точката за пробив, която Синер имаше в първия гейм на сета, до края му нито един от двамата тенисисти не достигна до брейкбол.

Те изглеждаха почти перфектни и в тайбрека, наистина тенис на високо ниво, а първото пропукване дойде за Ноле. Синер поведе с 5:4 и с два сервиса на сметка си, можеше да затвори мача.

Джокович изравни за 5:5 в тайбрека, но точка по-късно дойде първият мачбол в мача, а той бе при 6:5 за Синер. Разликата в случая е, че сервираше Дожкович, а с три поредни точки на сметката си, сърбинът се върна в играта с 8:6 в тайбрека.

А шоуто, което очаквахме в четвъртия сет някак не се състоя, а за поражението си виновен е самият Джокович.

В четвъртия гейм Ноле сякаш имаше рутинен сервис гейм и водеше с 40:0, но допусна изравняване, а с двойна грешка той подари брейкбол на Синер, който бе реализиран.

Италианецът поведе с 3:1, затвърди пробива за 4:1, а малко по-късно с 6:3 в четвъртия сет детронира Краля на Мелбърн.