Анди Мъри изрева мощно на Централния корт на "Уимбълдън", след като спечели първия си мач там от 2017 г. Британецът, който е двукратен шампион на свещената трева, драматично надигра с 6:4, 6:3, 5:7, 6:3 Николоз Басилашвили за 3 часа и 19 минути.

Мъри е №118 в ранглистата след близо две години, в които така и не може да се завърне от травми. Грузинецът е №28 и бе фаворит преди мача.

Но Анди мощно спечели първите два сета, след което поведе с 5:0 гейма в третия и сервираше за мача. Тогава настъпи необясним спад в играта му, Басилашвили спечели седем поредни гейма и взе сета - 5:7.

Кризата в играта на шотландеца сякаш бе преодоляна с ранен пробив в четвъртия сет, но той моментално бе върнат. При 1:1 Мъри пак проби и поведе, а при 5:3 нанесе нов удар на подаването на съперника и вдигна победно ръце.

Във втория кръг го очаква Оскар Оте или Артур Риндернех. Мачът между двамата квалификанти бе спрян късно тази вечер при 2:2 сета и 9:9 в петия - удивителна битка, докоснала четири часа.