Рафаел Надал постигна изключително трудна и драматична победа в осминафиналите на Мастърса в Рим.

Матадора стигна до успеха срещу Денис Шаповалов след обрат и общо 3 часа и 30 минути игра - 3:6, 6:4, 7:6(3).

Непримиримият испанец изигра много слаб първи сет, но за пореден път доказа, че никакъв развой не може да го сломи, независимо дали играта му върви.

Върна се в мача и в драматичен трети сет показа класа в решителните моменти, за да се класира за общо 16-ия си четвъртфинал на този турнир. Преследва юбилейна десета титла в Рим и е един от основните фаворити за трофея заедно с Новак Джокович.

За място на полуфиналите Надал може да спори с Александър Зверев, който само преди шест дни го детронира в Мадрид. Победата на Рафа бе трета в четири мача срещу канадеца и втора на турнира в Рим, след като сломи и през 2018-а.

Днес обаче Шапо започна много по-добре срещата, меко казано. Постигна два ранни пробива, за да поведе с 4:0. След това допусна частичен обрат до 4:3, но при 5:3 успя да затвори двубоя след общо три изпуснати сетбола. Сет на Надал никога не се взима лесно.

Втората част започна по подобен начин - нов пробив за канадеца и аванс от 3:0. След това обаче допусна пълен обрат до 3:4. При 5:3 в своя полза Рафа изпусна сетбол, но в следващия гейм затвори сетана свой сервис.

В третия сет двамата си размениха по един пробив след 2:1 за Шаповалов. При 6:5 драмата бе пълна, тъй като канадецът изпусна мачбол. Стигна се до тайбрек, в който Краля на клея показа по-големия си опит и взе ранен аванс от 4:1 точки, за да го запази до крайното 7:3.