Новак Джокович от понеделник ще е №1 в мъжкия тенис, макар кракът му дори да не стъпи в САЩ за двата Мастърс турнира в последните 20 дни.

Забраната за влизане в страната остави пред телевизора сърбина за надпреварите в Индиън Уелс и Маями, но конкурентът му и актуален лидер в ранглистата Карлос Алкарас, който спечели първата от двете титли, трябваше задължително да защити тази във Флорида, за да задържи върха.

Тази сутрин обаче Яник Синер, двукратен шампион на турнира в София, спря Алкарас в епичен полуфинал - 6:7, 6:4, 6:2, продължил 3 часа и 3 минути.

ВИЖТЕ КАРТИНА ОТ ДРАМАТИЧНИЯ ВТОРИ ПОЛУФИНАЛ В МАЯМИ>>>

Италианецът ще играе финал срещу Даниил Медведев в неделя, а Карлитос остава №2 в ранглистата от понеделник, губейки точки заради пропусната защита на трофея. Така Джокович без игра отново ще е на върха.

Яник загуби маратонски първи сет, но още в него се видя, че не отстъпва на испанската машина. Алкарас е 18-2 за сезона, в невероятна форма, но срещу него имаше съперник, допълнително мотивиран и от жажда за мъст след загубения полуфинал в Индиън Уелс пак от испанеца.

Синер проби по два пъти в трите сета, а това не се случва често на Алкарас. Очевидно италианецът се цели много, много високо, а е само на 21 години. Той ще е №9 от понеделник при загуба на финала, но ако спечели, ще е шести в ранглистата. Синер е на финал в Маями за втори път след 2021-ва, когато загуби в мача за титлата от Хуберт Хуркач.

В неделя в 20 часа наше време (по MAX Sport 1 HD) го чака големият мач срещу Даниил Медведев, който победи в руски полуфинал Карен Хачанов.

Даниил пък изравни постижение на Иван Лендъл отпреди 42 години с достигнатия финал. През 1981 г. за последен път някой играч е навъртял пет поредни ATP финала, а сега го направи и Медведев. Той спечели титлите в Ротердам, Доха и Дубай, преди да отстъпи в мача за трофея в Индиън Уелс на Алкарас.