Напълно очакван, а и желан от всички фенове финал ни очаква в тазгодишното издание на "Ролан Гарос". Световният №1 Новак Джокович ще се изправи срещу Краля на клея и господар на кортовете в Париж - Рафаел Надал.

Ноле достигна до мача за титлата след много труден успех в пет сета над Стефанос Циципас с 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1, за 3 часа и 54 минути.

По-рано през деня Надал далеч по-лесно - в три сета, намери място в неделни финал, който ще е тети помежду им в Париж и общо девети в турнири от Големия шлем.

До момента равносметката им от финалите е 4:4 победи, но на "Ролан Гарос" Рафа Надал успя да спечели и двата сблъсъка, а и Матадора не е губил нито един от 12-те си финала във френската столица до този момент. Общият им актив във всички турнири пък е 29 победи за Джокович, срещу 26 за Надал.

Безспорно двамата най-добри играчи, които стартира като първи и втори в схемата, а в неделя се очаква да подарят на всички фенове пореден незабравим финал.

Днешният мач срещу Циципас се оказа доста по-тежък от очакваното. Ноле трябваше да игра пет сета, които определено не бяха в плановете му точно преди финала. А всичко можеше да приключи два часа по-рано, но пропилям на мачбол коства на сърбина още три сета игра.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Двубоят започна с четири пропиляни брейкбола от Циципас. Ноле го накара да си плати веднага, като осъществи пробив във втория гейм, а той му бе достатъчен за затварянето на сета с 6:3.

Вторият сет се разви по сходен начин. В началото му Циципас пропиля нов точки за прових, което му струваше скъпо няколко гейма по-късно. Ноле на два пъти проби, като този път затвори частта с 6:2.

Подобна история и в третия сет, когато Циципас отново попусна да пробие още в първия сервис гейм на Ноле. Двамата докараха нещата до 4:4, когато Джокович осъществи пробив и трябваше да сервира за мача.

Световният №1 дори стигна до мачбол, но го пропиляа боецът Циципас се възползва от 11-ия си брейкбол, за да пробие най-накрая в мача - напълно заслужено.

Той го направи в точен момент, за да разколебае съперника, като бързо след това осъществи нов пробив и със 7:5 спечели сета, който изглеждаше ще е последен в мача.

Еуфорията завладя Циципас, за когото четвъртият сет в мача бе може би един от най-силните в цялата му кариера. Гръцката звезда демонстрира невероятен дух, като този път той бе тенисистът, спасяващ точките за пробив на противника.

Те бяха общо 13 в сета, като 11 бяха на сметката на Ноле. Циципас обаче се бранеше геройски, а в десетия гейм достигна до мечтания пробив. Това означаваше 6:4 в негова полза и вкарване на мача в пети сет.

Там обаче големият шампион показа защо е Новак Джокович, защо е №1 в ранглистата и защо има 17 титли от Шлема.

Безапелационно 6:1, в което той не даде никакъв шанс на Циципас и все пак достигна до очаквания финал срещу Рафа Надал.