21-годишната китайка Цинцвън Чжън се класира на първия си финал от Големия шлем.

Във втория полуфинал от програмата поставената под номер 12 в схемата Чжън надигра с 6:4, 6:4 украинската квалификантка Даяна Ястремска след час и 37 минути игра. В събота Чжън ще срещне във финала защитаващата титлата си Арина Сабаленка от Беларус, която по-рано днес надигра също в два сета американката Коко Гоф.

Ястремска започна по-добре двубоя като спечели своя сервис гейм, а след това и проби, за да поведе с 2:0 гейма. Чжън отговори с рибрейк.

След седмия гейм Ястремска имаше нужда от медицинско прекъсване заради болка в коремните мускули. След подновяването на играта украинката стигна до брейкпойнт, но Чжън не позволи равенството да бъде възстановено и в крайна сметка спечели сета с 6:4.

Двете тенисистки си размениха по един пробив в третияи четвъртия гейм на втората част, но в седмия гейм Чжън отново проби, за да спечели и втората част с 6:4, а с това и мача.

Досега Цинвън Чжън и Арина Сабаленка са играли веднъж помежду си. Това стана на четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ през миналата година, когато белорускинята се наложи с 6:1, 6:4.