Първата българска победа на Sofia Open 2023 е факт. След четири загуби на сингъл - две в квалификациите и две в основната схема, както и една загуба на двойки, Пьотр Нестеров и Янаки Милев донесоха успех на страната ни.

В мач от първия кръг на схемата при двойките, двамата младежи победиха испанците Иниго Сервантес и Давид Вега Ернандес с 6:3, 6:4.

Престижна победа за младия български тандем, защото единият испанец в лицето на Давид Вега Ернандес е действащ шампион от Sofia Open при двойките.

Той грабна титлата с друг партньор преди година, но сега напуска надпреварата още след първия мач.

Милев и Нестеров успяха да пробият в четвъртия гейм на първия сет, което им бе достатъчно за спечелването на частта.

Пробивът бе за резултат 3:1, който бе затвърден с 4:1, а без да изгубят точка на свой сервис, двамата българи затвориха сета с 6:3.

По сходен начин се разви и вторият сет. Пробив в петия гейм означаваше 3:2 за българския тандем, като до края те не дадоха възможност на испанските си опоненти да върнат брейка, като с 6:4 спечелиха този мач.

Така Милев и Нестеров са единствените българия на Sofia Open 2023, които продължават към следващата фаза, където ще срещнат победителите от мача между австрийците Александър Ерлер/Лукас Медлер и еквадоро-казахстанският тандем Гонсало Ескобар/Александър Недовесов.