Рафаел Надал ще играе в четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия за петнадесети път в кариерата си. Двадесеткратният шампион в турнири от Големия шлем даде един сет на Карен Хачанов (Русия), а също така наруши иначе перфектните си ритуали по редене на бутилки, в което някой би видял лоша поличба, но нищо такова не се случи. Рафа отстрани №28 в схемата след 6:3, 6:2, 3:6 и 6:1.

Така испанецът продължава да затвърждава добра си форма след завръщането си в Тура на АТР. Преди януарските турнири в Австралия той не бе играл от август месец насам поради контузия на крака, но представянето му на корта е точно такова, каквото го помним и отпреди - безкомпромисно.

Рафа преследва рекордна 21-ва титла от Шлема, с която би изпреварил Новак Джокович (Сърбия) и Роджър Федерер (Швейцария), с които делят върха в класацията с по 20 титли.

В първите два сета Надал държеше Хачанов зад крайната линия и това видимо даде успех, защото в тези две части той даде само пет гейма на руснака. По пътя към победата, която е осма за него в осем мача с този съперник, Матадора от Манакор направи 39 уинъра, както и 30 непредизвикани грешки.

Надал проби съперника си четири пъти, но при 1:2 в третата част и 40:0, Рафа допусна да бъде пробит за първи път в мача. Мощните удари на Хачанов определено представляваха проблем за испанската звезда и в крайан сметка той така и не успя да се възстанови, като даде този сет на съперника. Бившият №1 в света обаче се развихри в четвъртия сет и загуби само един гейм, за да продължи напред, където го чака Аслан Карацев, поставен под №18 в основната схема.

В по-ранен, но доста интригуващ мач, Матео Беретини от Италия надви Карлос Алкарас от Испания в пет сета - 6:2, 7:6(3), 4:6, 2:6 и 7:6(10:5). Световният №7. Имаше преднина от два сета, но във втория гейм на петата част стъпи накриво, като дори и това не го спря по пътя към следващия кръг.