Най-младата финалистка: 17-годишното руско чудо пренаписа историята в Дубай
Андреева ще срещне датчанката Клара Таусон за титлата в турнира от WTA 1000
Руското чудо в тениса Мира Андреева стана най-младата състезателка в историята, достигнала финал на турнир от категория WTA 1000. Това е факт, след като тийнейджърката победи Елена Рибакина с 6:4, 4:6, 6:3 на полуфинала днес в Дубай.
Само на 17 години, Андреева започна състезанието като №14 в ранглистата, но ще е в топ 10, ако спечели титлата в събота. Рибакина е №7 в ранглистата и изглеждаше фаворит за трофея при оформилото се полуфинално каре.
В него липсваха най-големите звезди в момента при дамите - световните №1 и №2 Арина Сабаленка и Ига Швьонтек.
Андреева обърна решаващия трети сет след изоставане с 1:3 гейма, спечели пет поредни гейма, за да вдигне победно ръце след два часа и 16 минути на корта.
Тя става едва третата тийнейджърка в историята с финал в турнир от такъв ранг, но е по-млада и от Ига Швьонтек, и от Коко Гоф, когато двете го постигнаха.
За рускинята това ще бъде втори финал в кариерата, след като тя спечели първата си титла през 2024-а в Румъния.
Съперничка на финала ще е датчанката Клара Таусон, която победи с 6:4, 6:7, 6:3 чехкинята Каролина Мухова в другия полуфинал.