Рафаел Надал за 12-и път е шампион на турнира в Барселона.

В епохален финал на корта, който носи неговото име, Матадора триумфира срещу Стефанос Циципас с 6:4, 6:7(6), 7:5 след цели три часа и 40 минути.

Това беше най-дългият мач за сезона във формат два от три сета и вероятно най-драматичният и качествен. В крайна сметка Рафа показа по-здрави нерви и си върна титлата, която през миналата година отиде при Доминик Тийм.

Циципас трудно сдържа сълзите си след края на фамозния мач, тъй като бе изключително близо. Той бе близо да детронира Краля на Клея само седмица, след като спечели първата си Мастърс титла на турнира в Монте Карло.

Турнирът в Барселона е от категория ATP 500, но този финал бе с игра, която отива на финал в Големия шлем. И двамата дадоха всичко от себе си за победата, а това доведе до купища обрати и грандиозни отигравания.

Титлата е 61-а за Рафаел Надал на червени кортове и първа през този сезон. Тя отново идва като перфектна загрявка за "Ролан Гарос", който започва след месец. След мача той потвърди, че това бе най-трудният му финал от 12-те, които спечели в Барселона.

Това се потвърди още в първия сет, макар че Рафа го взе. Той допусна пробив за 1:2, а след това спаси две възможности на за съперника и евентуално 1:4. Показа отново непримиримост и върна пробива за 4:4, а след това постигна още един, за да обърне и спечели сета.

Във втората част Рафа отново допусна пробив за 1:2, но сценарият се повтори - върна се в мача при 3:3. При 5:3 изпусна два мачбола и се стигна до тайбрек. Там след купища обрати и два изпуснати сетбола от Циципас, все пак гръцкият талант се поздрави с успеха - 8:6 точки. Помогна му и двойна грешка на съперника.

Третата част бе равностойна. Двамата не стигаха до възможности за пробив, но в десетия гейм Циципас изпусна мачбол на сервис на Рафа. В последвалия гейм испанецът стигна до пробив след общо четири възможности. При 6:5 Циципас изпусна да изравни и в крайна сметка загуби.

"Това бе най-трудният ми финал тук. Не съм играл подобен. Това означава много за играч като Стефанос. Той спечели в Монте Карло и стигна дотук до финала без да загуби сет. Вдигам нивото цяла седмица и тази победа потвърждава развитието ми. Трофеят е тук до мен и това означава много", каза големият шампион след мача.

Междувременно титлата в Белград отиде при италианеца Матео Беретини. Той победи на финала Аслан Карацев с 2:1 сета - 6:1, 3:6, 7:6(0)