Карлос Алкарас спечели третата си титла от Големия шлем след епичен финал в пет сета срещу Александър Зверев. Испанецът вдигна титлата след успех с 6:3, 2:6, 5:7, 6:1 и 6:2 за 4 часа и 20 минути игра във финала на "Ролан Гарос".

Досега той бе печелил US Open и "Уимбълдън". Германецът Зверев пък губи финал от Шлема за втори път в кариерата си, след като през 2020-а отстъпи на Доминик Тийм (Австрия) на Откритото първенство на САЩ.

От 23 издания на "Ролан Гарос" през новия век 17 са спечелени от испанци. 14 от тях са на сметката на Рафа Надал, а преди Алкарас с титли се поздравиха и Алберт Коста и Хуан Карлос Фереро.

Maчът започна с размяна на пробиви още в първите два гейма, а след това Алкарас взе преимущество с нов брейк за 3:2 в своя полза. Испанецът го затвърди, за да направи стабилна крачка към спечелването на сета, а после приключи всичко в своя полза, печелейки още веднъж подаването на Зверев - 6:3.

Във втората част ролите се размениха, макар Карлитос да отрази три брейкбола още в първия гейм. Зв

ерев заигра доста по-стабилно, а Алкарас започна да греши и в крайна сметка германецът проби и спечели четири поредни гейма, за да изравни резултата след 6:2.

Сет №3 отиде на сметката на Зверев, който успя да вземе преднина с 2-1 благодарение на два късни пробива, които му донесоха успех със 7:5, доближавайки се на крачка от мечтата си за титла от Големия шлем. Или по-скоро на сет разстояние.

Но след това всичко отиде по дяволите за него, защото Алкарас припомни шампионския си духа и непримиримостта си.

21-годишният испанец взе двете първи подавания на Зверев в четвъртия сет на мача и поведе с 4:0, като напълно логично след това изравни сетовете, като бе безпощаден - 6:1 в тази част и 2-2.

Саша Зверев трудно приемаше случващото се и на няколко пъти влизаше в пререкания със съдията на стола заради топки, които не бяха отсъдени в негова полза, но това не му помогна по какъвто и да е начин.

Брейковете в полза на Карлос пък продължиха и в петия сет. Първо за 2:1, след което той отрази четири шанса за пробив на Зверев и така вместо резултатът да стане 2:2, Алкарас дръпна с 3:1, а после взе още един гейм на противника си при 5:2, а след това приключи всичко с 6:2.