Симона Халеп за пореден път доказа, че има качествата да е новият доминатор на женския тенис, в какъвто бавно се превръща и без това.

Румънката триумфира на турнира в Монреал след 7:6(6), 3:6, 6:4 над актуалната шампиона от US Open Слоун Стивънс.

Това е 18-а титла в кариерата на световната №1. Мачът продължи два часа и 39 минути, и беше епохален, велик, спиращ дъха.

Двете показа характер, за който куп състезатели от топ 100 в мъжката схема могат само да си мечтаят да имат. Невероятният първи сет беше черешката на тортата, а събитията на корта ще държат влага още дълго време.

Снимка: БТА

Това важи най-вече за феновете на Халеп, която показа нерви от желязо и изумителна психика в наглед много тежки за нея моменти. Същото важеше и за нейната американска съперничка, която не случайно е №3 в световната ранглиста.

Победата е 18-а за Халеп в последните 20 мача, а в този период тя спечели титлите на "Ролан Гарос" и Монреал, като включително игра финал в Рим. От понеделник ще води с внушителните 1926 точки на върха в ранглистата.

Първият сет беше от друго измерение и доказа, че нивото на женския тенис е изключително високо. Халеп започна фантастично и поведе с 4:1 сета, но след това бе изравнена. После Стивънс поведе с 6:5 и съперничката й спаси два сетбола.

Снимка: БТА

Тайбрекът беше изумителен. Румънката изостана с 0:3 точки и почти счупи ракетата си от яд. Резултатът стана 5:1 за Стивънс, но съперничката й се върна с три поредни разигравания.

После Халеп направи двойна грешка, за да подари сетбол, но го спаси с епичен форхенд, който хвана линията с един сантиметър. Спаси още един сетбол, за да пропилее и тя такъв, но в крайна сметка взе тайбрека със 8:6 точки.

Драмата и напрежението от първия сет ги изтощи и непредизвиканите грешки се увеличиха във втората част, но невероятните разигравания продължиха. Този път обаче Стивънс получи заслужено предимство с два ранни пробива и поведе. При 5:3 изпусна цели четири сетбола, но в крайна сметка изравни сетовете.

Снимка: БТА

В решителния сет също не липсваше драма. След 2:2 Халеп направи поредния пробив в мача, но този път успя да го затвърди с неимуверни усилия. Последва нов и при 5:2 вече се виждаше като победителка, но съперничката й спаси мачбол и мачът продължи.

В последвалия гейм събитията се повториха, но този път изпуснатите точки за мач бяха две.

Така при 5:4, 12 минути след първия си мачбол, Симона затвори невероятния мач и вдигна трофея в Монреал за втори път.