Рафаел Надал отпадна от US Open и изглеждаше като човек, който психически не е в най-доброто си състояние след поражението. Очевидно - не само заради него.

На корта испанската легенда загуби с 4:6, 6:4, 4:6, 3:6 от Франсис Тиафо, който е №26 в ранглистата. Американецът показа купища енергия, спортна злоба, невероятна динамика и атлетизъм.

И рухна емоционално на корта в сълзи след най-голямата си и напълно заслужена победа в кариерата.

Три часа и 32 минути отне да бъде повален един от двамата най-трудни за поваляне зверове в тениса. Надал, дори когато не играе добре - както бе тази нощ - никога не се предава.

Но това бе мачът на Тиафо, за което 22-кратният шампион в Шлема нямаше колебания да признае.

"Разликата? Аз играх лошо, той игра много добре - каза Надал. - В нашия спорт има няколко важни неща. Да тичаш много, да се позиционираш добре, да си бърз... Да си млад.

Трябва да се прибера у дома, да си почина, да подредя много неща в живота си и в тениса. И след това да мисля кога ще се върна да играя. Не знам кога ще е. Но няма да е преди да съм убеден, че ще бъда способен да се боря за титлата. Тук от ден първи усещах, че не е така."

Надал бе неуверен през целия турнир до осминафинала, който загуби. На 36 години той е с 12 по-вързастен от Тиафо, а това личеше в третия и четвъртия сет.

Колко често сте виждали ясно разлика в мачове на Рафа в енергията, и то не в негова полза?

Това бе и първи случай за 2022-ра година, в който Надал губи мач от турнир в Големия шлем. В предходните три турнира той спечели две титли (Австралия и Париж), а в Лондон се отказа с травма преди полуфинала, но не бе победен на корта.

Въпреки поражението испанецът може да стане №1 в ранглистата от понеделник, ако нито един от Карлос Алкарас и Каспер Рууд не играе финал.

Наградата за Тиафо е мач на четвъртфинала с Андрей Рубльов, който се наложи с 6:4, 6:4, 6:4 над британеца Нори.

Яник Синер, двукратният шампион в София, когото отново ще гледаме у нас в края на месеца, спечели петсетов трилър с Иля Ивашка - 6:1, 5:7, 6:2, 4:6, 6:3.

Италианецът ще срещне Марин Чилич или Карлос Алкарас на четвъртфинал.