Каква нощ само в Ню Йорк за двама тийнейджъри, разтърсили из основи US Open със сензационни победи при мъжете и жените. От турнира си тръгват двама големи фаворити, шампионката от 2020-а и най-спорната фигура при мъжете от тазгодишното издание.

Наоми Осака приключи защитата на титлата след 7:5, 6:7, 4:6 от канадската тийнейджърка Лейла Фернандес.

Само на 18 години, световната №70 изнесе урок по хладнокръвие, умна и спокойна игра, но едновременно с това и психологическа победа с постоянното надъхване на корта, което сама си организираше.

Лейла викаше при всяко успешно отиграване, стискаше юмруци и това бе някак трогателно на фона на излъчването на това момиче - все още като на дете.

Но детето се оказа достатъчно силно, за да повали двукратната шампионка, при това след изоставане. Осака сякаш не си вярваше, често се ядосваше и изглеждаше като някой, който е готов да се откаже.

Два пъти японката хвърляше ракетата си на корта, веднъж направи същото и с кърпата по време на прекъсване. Не е ясно защо точно в тази вечер Наоми изглеждаше в такъв хаос, като също така не е известно да е имала физически проблем преди мача.

Тя сервираше за победа с 2-0 сета при 6:5 във втория, но и тогава не изглеждаше да си вярва и допусна пробив, а в тайбрека подари лесни точки на тийнейджърката, с което даде криле на Фернандес за обрата.

"Знаех си, че мога да спечеля - каза самоуверената Лейла, която постига най-голямата си победа и може да мечтае. - Хората ме подкрепяха, въпреки че всеки знае колко публиката в Ню Йорк обича Наоми."

Лейла ще срещне опитната Анжелик Кербер в следващия си мач.

След отпадането на шампионката, нито една от четирите полуфиналстки от миналата година не остана в турнира. Виктория Азаренка бе победена от Гарбине Мугуруса с 4:6, 6:3, 2:6, а Джени Брейди и Серина Уилямс изобщо не участват заради травми.

Изненадата при жените дойде около час, след като 18-годишният Карлос Алкарас легна на корта, държейки невярващо главата си в ръце след победа над Стефанос Циципас. Още един тийнейджър сътвори заглавията на US Open в тази луда нощ.

Испанецът, сочен за наследник на Рафа Надал в преследване на върха в мъжкия тенис, спечели след луд, луд мач с 6:3, 4:6, 7:6, 0:6, 7:6 за четири часа и 11 минути срещу световния №3.

Намиращият се на 55-о място в ранглистата Алкарас вкара 61 директни уинъри в мача, игра смело и нахакано срещу Стефанос, който бе считан за фаворит дори да стигне до финала в Ню Йорк.

Той отново бе освиркан при поредното ходене до тоалетна за няколко минути. Този път и тази тактика не помогна и третият поставен в схемата напуска турнира. Именно тези паузи, изнервящи съперниците, станаха тема №1 на US Open в последните дни, а Циципас се превърна в най-обсъжданата фигура.

И тук публиката помогна, мощно подкрепяйки аутсайдера и тийнейджър, особено в трудните моменти на четвъртия сет. Тогава гъркът заигра мощно и разби Алкарас с "геврек" - 6:0. Но феновете не оставиха испанеца да потъне в разочарованието и той се вдигна за славната си победа.

Наградата на 18-годишния младеж е мач в четвъртия кръг срещу германеца Петер Гойовчик, който е 141-ви в ранглистата.