Новак Джокович продължава по пътя към завоюването на олимпийско злато - единственият престижен трофей в тениса, който липсва в богатата му визитка.

Сърбинът отново не загуби сет в Париж и победи Стефанос Циципас от Гърция с 6:3, 7:5, класирайки се за полуфиналите на олимпийската тенис надпревара.

Но това все още нищо не означава, защото Джокович е бил на олимпийски полуфинал в още три случая, без да се е добрал до заветния финал. В два от случаите Ноле се прибра у дома с празни ръце, губейки дори и мача за бронза, а пък през 2012-а все пак се разписа с утешително трето място.

Сега Ноле пак е на полуфинал в Париж, в опит да преобърне негативната си олимпийска съдба.

Наистина е впечатляващо, че той няма загубен сет в турнира, защото днес във втория сет сърбинът първо изоставаше с 0:4 гейма, след това губеше с 0:40 при три сетбола на Циципас на собствен сервис, но сръбският магьосник отново се измъкна от тежката ситуация.

Освен това той продължи абонамента на Циципас, побеждавайки го в 11-и пореден мач.

Мачът стартира със солиден тенис и атрактивни разигравания от страна и на двамата, докато не дойде четъвртият гейм, който щеше да се окаже и решителен.

При 30:30 на два пъти Циципас бе разколебан от поривите на вятъра, които не му позволиха да изпълни сервис, а когато това най-сетне се случи, изпълнението бе твърде неуверено и Новак Джокович се възползва за първия си брейкбол.

Той бе реализиран за 3:1 в полза на сърбина, като това се оказа и единствената точка за пробив в сета, който завърши при 6:3 за Ноле.

Особено впечатляващо бе последното разиграване при 40:30 в полза на сърбина в деветия гейм, когато на няколко пъти сякаш Циципас печелеше точката, но Ноле все намираше начин да се измъкне по магически начин, а това го накара да покаже и първи емоции, заигравайки се с изправилата се да го аплодира публика.

Снимка: АР/БТА

Още с началото на втория сет обаче настроението на Джокович и сръбските фнеове по трибуните бързо се смрачи, подобно на небето над Париж.

Стефанос Циципас достигна до първи шанс за пробив във втория гейм на втория сет. Първият шанс бе пропилян, но след това гъркът си изработи нова възможност и я реализира за 2:0.

Още с началото на следващия гейм видяхме едно добре познато лице от Новак Джокович в подобни напрегнати мигове. Сърбинът започна да се държи за бедрото и да накуцва между точките, макар поведението му да не кореспондираше с играта, защото той поведе с 40:15 и имаше два шанса да върне пробива.

Той не само, че не върна пробива, но след това сякаш на шега допусна нов брейк и така минути след еуфоричния за него край на първия сет, Новак Джокович вече изоставаше с 0:4 във втория.

Джокович обаче веднага успя да върне един от пробивите, при това на нула, преди да дойде безспорно най-качественият и вълнуващ гейм в мача.

В него двамата преминаха през четири равенства 40:40, а Циципас бе успя да се възползва от трите си брейкбола за 5:1, като вместо това резултатът стана 4:2 в негова полза.

Но на този етап за гъркът нищо драматично не се бе случило, а мачът бе на прага на третия сет, когато при 5:3 в своя полза, Циципас поведе с 40:0 на свой сервис.

Три сетбола, които обаче шокиращо бяха пропиляни. И тук не може да кажем, че Новак Джокович направи нещо кой знае колко магично, а просто Циципас доста наивно пропиля аванса си и в крайна сметка допусна и вторият пробив да бъде върнат.

Така сетът стигна до тайбрек, където вече прошка от Ноле нямаше и със 7:3 той се класира на олимпийски полуфинал, където ще срешне Лоренцо Музети от Италия.

Така в двете сингъл тенис дисциплини на Олимпийските игри ситуацията е следната:

Мъже: Полуфинали са Новак Джокович - Лоренцо Музети и Феликс Оже-Алиасим - Карлос Алкарас

Жени: Финал между Кинуен Жен (Китай) и победителката от мача Анна Каролина Шмиедлова (Словакия) - Дона Векич (Хърватия). Загубилата този мач ще играе срещу световната №1 Ига Швьонтек за бронза.