Григор Димитров претърпя поредния си сериозен срив. Първата ни ракета отпадна след само един мач на "Уимбълдън".

Това не се случва за първи път, но предвид съперника и развоя на мача, сякаш Григор по-скоро се провали, а не просто загуби. Нещо, което в последната година и половина се превръща в тенденция.

В Лондон българинът падна от дебютанта Корентен Муте, при това с обрат от 2:0 сета (6:2, 6:3, 6:7, 3:6, 1:6). И след като като водеше с 3:1 и 6:5 в третия сет, сервираше за победата с 3:0 сета, която бе на ракетата му, но допусна пробив. И после се спусна в свободно падане. 

В последните два сета Димитров изглеждаше отчайващо. Сякаш закаран да играе насила на "свещената трева" в Лондон. Езикът на тялото му издаваше, че иска да е някъде другаде, не на корта.

Тази загуба почти сигурно означава, че родният тенисист ще изхвърчи от топ 50 на света за първи път от октомври 2012-а, когато на практика се присъедини към елита на този спорт.

Ситуацията около първата ни ракета е притеснителна, а не бе далеч времето, когато бе сред големите фаворити за титла от Шлема. И за такава се говореше за нещо, около което въпросът е по-скоро "кога", а не "дали" ще се случи.

Точно 589 дни. Толкова изминаха от най-големия му успех. Григор Димитров спечели финалите на АТР в Лондон, изпращайки най-успешната си година.

Снимка: Getty Images

През 2017-а той спечели 4 трофея, игра и полуфинал на Australian Open, а след титлата в Лондон, българинът завърши годината като №3 в света. Пред него бяха само Рафа Надал и Роджър Федерер. В подножието на Еверест!

Припомняме, че тази титла дойде с убедителни победи срещу играчи само от топ 10 на света. Два сета бяха спечелени с унизителното 6:0 за противника, Пабло Кареньо Буста бе победен с 6:1, 6:1.

Григор бе във вихъра си. Очакванията за титла от Голям шлем бяха напълно основателни. Сякаш българинът бе човекът, който можеше да разчупи хегемонията на "тримата мускетари" - Федерер, Надал и Джокович.

Това обаче така и не се случи... И днес, 589 дни по-късно, вече не говорим за Гришо в подножието на върха, а за Гришо извън тенис елита.

След финалите в Лондон, той започна сезон 2018 с големи очаквания. Не ги оправда в началото на годината, но то не бе толкова разочароващо.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Полуфинал в Бризбън, четвъртфинал в Мелбърн и загубен финал от Федерер в Ротердам. Това, което навлече гнева на феновете му в този момент бе отказът да защитава трофея си в София.

От въпросния финал срещу Федерер в Ротердам, който Гришо загуби с 2:6, 2:6, започна голямото ходене по мъките.

Бродене в тъмното, с една две леки светлинки по пътя, който го доведе до вчерашната загуба от Корентен Муте.

Това ходене по мъките започна с тенисист дори по-непретенциозен от Муте - тунизиецът Малек Джазири, който постигна шокиращ обрат над Григор в Дубай.

Дойдоха ранни отпадания в Индиън Уелс и Маями, както и слаб сезон на клей. Единствено лек проблясък имаше в Монте Карло, където Гришо бе спрян от Краля на клея Рафаел Надал на полуфинал.

Любимият му сезон на трева, който трябваше да подобри формата му, също не се разви според очакванията. Новак Джокович го спря във втория кръг на "Куинс", а по това време 224-ият в света Стан Вавринка го би на "Уимбълдън".

Вавринка взе скалпа на Гришо и на последвалия US Open, а до края на годината за първата ни ракета имаше ранни отпадания от тенисисти като Душан Лайович и Михаил Кукушкин. По това време те бяха доста зад него в ранглистата, сега са по-напред.

Григор не спечели нищо през 2018-а, дори не получи шанс да защитава титлата си в Лондон.

Завърши сезона като №19, но сякаш нищо толкова фатално не се бе случило.

"След фурора през 2017-а, е нормално да има по-слаба година", заключиха мнозина специалисти. Наистина е така - та във формата на кой няма спадове?

Снимки: AP/БТА

Слабата година обаче не бе само една. Сривът през 2019-а е още по-категоричен. В началото на седмия месец от нея, Григор вече ще се нуждае от квалификации, за да участва в Мастърс турнирите, където доскоро бе фаворит за титлата.

Годината започна със загуби от Кей Нишикори и младият американец Франсис Тиафо в Австралия. Тогава се появи и факторът контузия, с който гришо не се бе сблъсквал в кариерата си.

Проблемът бе в дясното рамо, което го извади от доста турнири, а може би не е напълно здраво и до днес.

Разбира се, травмата не може да е оправданието на Григор за резултатите, срещу тенисисти, които преди година и половина побеждаваше на бързо в началните кръгове. Излизаше и им преподаваше първа лекция.

Джордан Томпсън, Николас Джари, Тейлър Фриц, Ян-Ленърд Шруф - все тенисисти, които отказаха Гришо в началните кръгове на тазгодишните турнири.

По съвет на новия човек в щаба му - Андре Агаси, Гришо мина през квалификациите на турнир от категория АТР 250 в Женева.

Поне с тях се справи, за да отпадне в първия кръг от Федерико Делбонис - отново след обрат.

Черешката на тортата (с обратен знак) - поне засега, бе снощният мач и безумният обрат от Корентен Муте. Без да омаловажаме победата и качествата на младия французин, спокойно можем да кажем, че Гришо се би сам. 

Единственият светъл лъч за него бяха два мача на Ролан Гарос. С новия си треньор Радек Щепанек, българинът победи Марин Чилич, и игра силно срещу Стан Вавринка. Показа проблясъци, напомни за онази 2017-а, но за кратко.

Григор е в най-ниската точка от кариерата си, а както гласи клишето - "Пътят е само нагоре". И това е позитивният прочит на нещата. Не може да стане по-зле, нали?

Дали обаче родният тенисист ще намери сили и нужната мотивация, за да извърви пътя обратно нагоре и да излезе на магистралата на победите и увереността на корта, ще раберем в близките седмици и месеци.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos