Грузинецът Николоз Басилашвили е големият шампион от тенис турнира от категория АТР 250 в Доха.

В команията на Роджър Федерер, Доминик Тийм, Андрей Рубльов и още четирима представители на топ 20, грузинецът изненадващо успя да измъкне трофея.

Световният №42 победи във финала далеч по-опитния Роберто Баутиста Агут със 7:6, 6:2.

Така Басилашвили, който на четвъртфиналите вгорчи завръщането на Федерер, спечели четвъртата си титла в своята АТР кариера.

Първият сет в днешния финал бе напълно равностоен, като и двамата опоненти спечелиха своите подавания, а това логично доведе нещата до решителен тайбрек.

Доста странен тайбрек, който стартира шест последователни минипробива и резултат 3:3.

Последваха две последователни точки за Басилашвили, които му дадохда решителен аванс от 5:3, който в крайна сметка прерасна в спечелен сет със 7:5 в тайбрека.

Втората част също тръгна равностойно, поне в първите си пет гейма, в които пробив нямаше.

Тогава дойде неочавканият срив в играта на Баутиста Агут, като с три поредни спечелени гейма, два от които пробиви, Басилашвили затоври частта с 6:2 и стигна до титлата.

В същото време в Марсилия се играеха полуфиналите също на турнир от категория АТР 250.

Там финалистът от Australian Open - Даниил Медведв, си осигури нов мач за титлата, след като съпреникът му Матю Ебдън се отказа във втория сет заради травма.

Резултатът така или иначе бе 6:4, 3:0 в полза на Медведев, като по всяка вероятно руснакът щеше да затвори мача без проблем.

В другия полуфинал Пиер Ю Ербер победи сънародника си Уго Юмбер с 6:3, 6:2.