Организаторите на "Ролан Гарос" имаха дълги и сериозни проблеми заради пандемията с коронавирус, но в крайна сметка осигуриха провеждането на турнира през тази година.

Вирусът вилнее из цяла Европа, инфекциите във Франция са много, но по примера на US Open в Париж успяха да намерят подходяща дата и мерки, с които да избегнат историческа отмяна на надпреварата. Такава в Големия шлем претърпя единствено "Уимбълдън", който преди това беше спиран само от световната война.

В Париж се изказваха смело преди турнира и предвиждаха надпревара с много публика, но в последния момент решиха да ограничат зрителите до 1000 на ден заради нарастващия брой заразени и натиска от здравните власти.

В тазгодишното издание на "Ролан Гарос" те ще трябва да се справят не само с вируса, но и с отсъствието на големи имена, сред които Роджър Федерер. Най-голямата промяна обаче е, че турнирът за първи път ще се проведе през есента вместо късната пролет. Прецедентът е исторически.

Това ни е кара да се върнем към същата тази история на "Ролан Гарос", която е толкова богата и вълнуваща. Началото й бе дадено през 1891 година, като до 1924-а участват само френски играчи или членове на френския тенис клуб. От 1925-а турнирът става достъпен за майстори от целия свят.

Снимки: Getty Images

Името "Ролан Гарос" е в памет на френски пилот от Първата световна война. През 1928 г. за провеждането на Купа Дейвис във Франция е построен нов тенис комплекс в Порт д'Отюл - Стад дьо Ролан Гарос и Корт Филип Шатрие, който носи това име и до днес. И двата са с червена настилка.

Начало на надпреварата дават петима тенисисти, които изписаха със златни букви имената си в историята на играта. Това са Рене Лакост, Жан Боротра, Анри Коше, Жак Бруньон и Сюзан Ленглен, наричани още Четиримата мускетари и Божествената.

Десетки велики играчи триумфираха в Париж през всичките тези години, като австралиецът Джак Кроуфорд стана първият чужденец през 1933-а. Фред Пери, Рой Емерсън, Род Лейвър, Никола Пиатранджели бяха сред легендите доминирали кортовете в Париж преди да дойде "опън" ерата.

После се появиха Крис Евърт, Бьорн Борг, а след това Щефи Граф, Джим Къриър и Густаво Куертен караха феновете да празнуват с тях.

В началото на новия век "Ролан Гарос" значително изостана спрямо другите турнири от Шлема, защото отказваше да се придържа към приетите стандарти и нужния инфраструктурен прогрес. Нямаше го корта с подвижен покрив, но и това се промени през настоящата 2020 година. По-добре късно отколкото никога.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Последните 15 години от историята на турнира минаха под тиранията на Рафаел Надал, който спечели 12 издания. Беше спрян единствено през 2009-а от Робин Сьодерлинг , през 2015-а от Новак Джокович и през 2016-а от контузия в третия кръг.

Сега Рафа отново ще се изправи срещу един много силен Джокович, който няма загуба през 2020-а изключвайки дисквалификацията му на US Open. Матадора изненадващо загуби на четвъртфинал на Мастърса в Рим и далеч няма да е толкова твърд фаворит, колкото бе през миналите издания.

Букмейкърите отново го посочват като фаворит, но с леко предимство пред сърбина. Трети е Доминик Тийм, който загуби от Рафа последните два финала в надпреварата.

При жените ще личи отсъствието на миналогодишната шампионка Ашли Барти, а Серина Уилямс ще продължи отчаяното си търсене на 24-а титла в Шлема, с която да изравни рекордьорката Маргарет Корт. За последно Уилямс триумфира в Париж през 2015-а, а година по-късно загуби последния си финал.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Букмейкърите я посочват за третия най-голям фаворит, като с по-големи шансове остават други две скорошни шампионки - Симона Халеп и Гарбине Мугуруса.

Българското участие ще бъде белязано с по един представител при мъжете и при жените. Григор Димитров ще се опита за първи път да влезе във втората седмица на турнира, като до момента четири пъти отпада в третия кръг - върховото му постижение в Париж. Участието му ще започне с мач срещу представителя на домакините Грегоар Барер.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Андреа Петкович от Германия ще бъде съперничката на Цветана Пиронкова в първия кръг. Българката сътвори чудеса на US Open стигайки до полуфинал, каквото е и върховото й постижение в Париж, постигнато през 2016-а.

Едно е сигурно - предстоят две много вълнуващи седмици с маратонски разигравания. Ще се родят нови гладиатори или ще се утвърдят добре познатите.