Първият шампион в историята на Sofia Open - Роберто Баутиста Агут, тръгна с победа при четвъртата си поява в "Арена Армеец".

Испанецът, който спечели дебютното издание на турнира през 2016-а, победи със 7:6, 6:7, 7:6 сърбина Миомир Кецманович.

Бившият №9 в света, който заради серия от травми се срина до 60-ата позиция в ранглистата, се появи за първи път в София от 2019-а насам, като нещата за него тръгнаха успешно.

Това обаче се случи след изключителна драма, продължила над три часа и преминала през три тайбрека, като в два случая Баутиста Агут сервираше за мача, но така и не успяваше да довърши започнатото, което го принуди да играе три тайбрека.

В него сърбинът на четири три пъти успя да стигне до сетбол, но и в трите случая не го реализира. Баутиста Агут изравни за 8:8, след това от своя страна изпусна сетбол при 9:8, но малко по-късно при 10:9 грешка нямаше, като испанецът спечели тайбрека с 11:9.

Във втория сет Агут използва по отличен начин огромния си опит, като си изработи само един брейкбол в седмия гейм, но успя да го реализира и поведе с 4:3, а при 5:4 той сервираше за мача. Тогава обаче испанецът допусна пробив, стигна се до нов тайбрек, който катастрофално бе загубен с 2:7.

Ситуацията се повтори и в драматичния трети сет. Там отново Баутиста Агут поведе с пробив и при 5:4 сервираше за мача, но Кецманович проби и вкара и третия сет в тайбрек. Там нещата вървяха точка за точка, като Баутиста Агут успя да направи минипробив едва за 6:4, което му осигури два мачбола.

Първият бе пропуснат, но при втория прошка нямаше и със 7:5 в тайбрека, Агут продължи напред в София.

Ето и останалите резултати от деня:

Алберт Рамос Виньолас (Испания) - Роберто Карбайес Баена (Испания) 7:5, 4:6, 6:3

Фабиан Марожан (Унгария) - Шомбор Пирош (Унгария) 6:3, 6:1

Марк Пърсел (Австралия) - Ринки Хиджиката (Австралия) 6:3, 6:3

Крис О'Конъл (Австралия) - Хамад Меджедович (Сърбия) 6:7, 6:1, 7:6

Себастиан Офнер (Австрия) - Виталий Сачко (Украйна) 6:4, 3:6, 6:2