В един изключителен мач, продължил 4 часа и 12 минути, Рафаел Надал и Новак Джокович за пореден път доказаха на света защо са двама от най-великите атлети не само на нашето време, но и в историята.

Двубоя спечели Надал с 6:2, 4:6, 6:2, 7:6(4), напомняйки на всички, че неслучайно носи прозвището Краля на клея.

На любимия си "Ролан Гарос", Матадора взе сладък реванш от Ноле, който го изхвърли от миналогодишното издание на надпреварата и е човекът, нанесъл му две от трите му загуби на този турнир.

А шоуто, което двамата сътвориха бе изключително, въпреки непрестанните съмнения към тях, възрастта им и физическото им състояние. От едната страна Джокович с липсата на достатъчно игрова практика през сезона, от другата измъчваният от травми Надал. Но двамата големи шампиони показаха, че все още са доста пред останалите си колеги.

Мач с много драматични моменти и обрати. Мач с тенис от най-високо ниво, невероятни удари и спиращи дъха разигравания. Мач, който продължи над час след полунощ в Париж, но загърналите се с одеяла и зъзнещи от студ зрители се наслаждаваха на зрелището.

Това зрелище, което за съжаление дойде в доста ранната за такъв мач четвъртфинална фаза, бе белязано от няколко гейма от над 10 минути, както и невероятен втори сет, който се игра 88 минути и ще остане сред класиките на тениса.

Но все пак на фона на показаното, сякаш изходът бе логичен. И двамата имаха своите моменти на възход и падение по време на мача, но Матадора бе тенисистът, който бе по-силният през по-големи периоди от мача.

Той постигна осмата си победа срещу Джокович на "Ролан Гарос", постигна своята 106-а победа от 109 мача на турнира, а освен това остави опонента си с 20 титли от Шлема и след този турнир. Испанецът има 21 и гони 22-ра в Париж. В тази паралелна битка Рафа вече има една титла в повече, а евентуален краен успех на "Ролан Гарос" ще му даде огромен аванс в непрестанно дискутираната тема за "най-велик на всички времена".

Снимка: Getty images

Мачът започна перфектно за Надал, който още в първия гейм успя да осъществи пробив, а този откриващ епизод загатна какъв вълнуващ двубой ни очаква, защото още в него двамата направиха няколко невероятни разиграния, преминаха през три равенства 40:40, а след два пропуснати брейкбола, Матадора успя да пробие.

Ключов се оказа четвъртият сет, в който при 2:1 в полза на Надал, Джокович успя да поведе с 40:15 на сервис на опонента, но не успя да върне пробива.

В най-критичните мигове Надал беше перфектен по корта, а този измъкнат гейм му вдъхна допълнителна увереност, която доведе до пробив в следващия гейм и аванс от 4:1, който дори набъбна до 5:1.

Сетът бе затворен с 6:2 в полза на Матадора, а тези минути той бе във вихъра си. Изнервеният Джокович играеше припряно и не намираше отговор нито на сервисите, нито на невероятните като сила и точност удари от форхенд на испанеца.

Всичко това се пренесе във втория сет, където след един невероятен 13-минутен гейм, Рафа Надал отново успя да започне в пробив.

В този маратонски гейм видяхме шест равенства 40:40, седем точки за пробив в полза на Матадора, при шест от които Джокович винаги намираше начин да се спаси.

Седмият опит обаче се оказа щастлив за Надал, който проби, затвърди пробива на нула, а след това направи нов брейк, за да поведе с 3:0.

Задаваше ли се категорична победа и завръщане на мита за Краля на клея, вероятно се питаха всички зрители на мача.

Джокович обаче не трябва да бъде отписван нито за миг, дори и в най-трудната ситуация, в която се намира.

Сърбинът проби, намали резултата до 2:3, за да изстрада и той своя маратонски пробив в гейм, продулжил над 10 минути.

В него Ноле поведе 40:15, пропиля аванса и Надал на четири пъти стигаше до точки за затваряне на гейма, но все не успяваше да го стори. В тези мигове вече разколебаният на корта бе Матадора, който започна да сервира по-колебливо, а и агресията в удари му значително нямаля.

И когато не се възползваш от шансовете си Новак Джокович те наказва. Сърбинът не го стори от още два брейкбола, но от третия го направи и изравни за 3:3 в този невероятен отрязък от един велик мач.

В този двубоя просто нямаше спокоен сет без драма , но двамата все пак докараха нещата до 5:4 в полза на Ноле, а Рафаел Надал сервираше за оставане в сета.

Играта на нерви също вече бе налице, особено от страна на Джокович, който в типичния си стил в напрегнати мачове крещеше до полуда при всяка точка. Бъдете сигурни, че тези действия изваждаха Рафа Надал от ритъма му.

И така в този десети гейм Джокович рискува всичко, а късметът му се усмихна. Няколко топки на линията и той получи сетбол. Сърбинът пропиля първия шанс, но минута по-късно пред него се откри втора възможност, която той вече не пропусна - 6:4 за световния №1.

На фона на истинската лудница, която двамата ни подариха в първите два сета, продължили 2 часа и 16 минути, третият сет премина по-спокойно.

В него силният тенис отново радваше феновете, но сякаш драмата лиспваше, защото Рафа Надал успя далеч по-лесно да свърши задачата си.

Сетът бе сходен с първия. Той също завърши 6:2 в полза на Матадора, който проби на нула още в откриващия гейм, а нов пробив в петата част му бе достатъчен.

Маратонските геймове и големите обрати обаче липсваха в този сет, който бе и най-краткият от началото на мача.

Но в този луд мач всичко се менеше толкова бързо, че както Рафа Надал спечели безпроблемно третия сет, то Новак Джокович бе човекът, койот започна перфектно следващата част.

Той поведе с пробив и 3:0, преднината му достигна 5:2, като изглеждаше трудно Ноле да изпусне нещата от тази ситуация, всички вече се готвеха за пети сет. Рафал Надал обаче показа най-доброто от себе си. Той намали на 3:5, а след това, когато Ноле сервираше за сета, Матадора за пореден път показа защо е Краля на клея.

Той отрази два сетбола, а след това обърна гейма, а пробивът го върна в сета, който в крайна сметка достигна до 6:6 и трябваше да се решава с тайбрек.

Рафа Надал обаче имаше огромното игрово и психологическо предимство. Цялата публика също бе на негова страна, а той набързо дръпна с 6:1 в тайбрека.

Ноле не се предае, спаси три мачбола, но тази планина вече бе прекалено голяма за изкачване. Надал все пак реализира нужната му точка и със 7:4 в тайбрека, си осигури място на полуфиналите, където ще срещне Александър Зверев.