Григор Димитров се класира за осминафиналите на Мастърса в Шанхай след супер победа над световния №14 Карен Хачанов.

Българинът триумфира със 7:6(6), 6:4 и за втори път достигна тази фаза, след като го направи и при предишното си участие през 2017 година.

В днешния мач световният №19 почти изцяло контролираше събитията на корта, като запази доброто си представяне от двубоя с Александър Вукич в първи кръг. Нашия тенисист впечатли с 32 печеливши удара и само 17 непредизвикани грешки в рамките на два часа игра.  Така победи Хачанов за трети път в три мача, като всичките бяха на твърди кортове.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ТУК >>>

Григор трябваше да покаже и състояние на духа, тъй като в тайбрека на първия сет мачът беше прекъснат заради силен дъжд. В продължение на един час организаторите подсушаваха корта и вкараха в употреба подвижния покрив.

Победата на Григор почти сигурно го праща на осминафинал срещу световния №2 и първи в схемата Карлос Алкарас, който по-късно днес ще е в ролята на фаворит срещу британеца Дан Еванс.

Първият сет на българина срещу Хачанов мина през тайбрек и без пробиви, но и двамата имаха своите възможности да пробият подаването на съперника. Григор изпусна да го направи на два пъти при 2:1 в своя полза, а след това още два пъти при 4:3. Възможностите за Хачанов дойдоха при 5:5, когато той водеше с 40:15, но след това загуби три поредни точки.

В тайбрека Григор поведе с 2:0 точки и тогава започна да вали. Двамата се върнаха на игрището след час, като българинът загуби аванса си. При 5:6 спаси сетбол за съперника, а след това направи важния мини пробив, за да затвори с 8:6 точки.

Втората част бе далеч по-безоблачна за Григор - буквално и преносно. При 2:2 той получи две възможности за пробив и се възползва от втората, за да поведе. До края сервираше убедително и не даде шанс на съперника да се върне в мача, като го затвори със сервис гейм на нула - 6:4.