Миналогодишният шампион Рафаел Надал и руснакът Карен Хачанов изиграха най-добрия мач на тазгодишния US Open до момента.

Испанецът успя да постигне трудна победа с 5:7, 7:5, 7:6, 7:6 в драма продължила 4 часа и 24 минути.

Мачът между двамата бе изпълнен с красиви и дълги разигравания, оставили публиката на "Артър Аш" без дъх.

Още в началните минути на мача стана ясно, че предстои тежка вечер за световния номер едно. Хачанов проби в третия гейм, разкривайки пълния потенциал на мощния си форхенд.

Надал успя да върне брейка в осмия гейм, но минути по-късно загуби концентрация и отново предаде сервиса си. Това се оказа фатално и костваше първия сет на Матадора.

Хачанов продължи да играе много добре от основната линия и отново проби в третия гейм - този път на нула.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Постепенно процентът на вкаран първи сервис на 27-ия поставен започна да спада и ветеранът от Майорка дочака шанса си. Това се случи при 4-3, когато Надал изпълни невероятен минаващ удар, за да стигне до брейкбол, а след това Хачанов сгреши и равенството бе възстановено - 4:4.

В следващите два гейма двамата отново размениха по пробив, за да се стигне до решителния 12-и, когато при 6:5 в полза на Надал, Хачанов допусна глупава двойна грешка, предоставяйки сетбол на испанеца, от който той се възползва.

В третият сет Хачанов отново започна добре, но пропусна три точки за пробив. Други шансове в сета нямаше и се стигна до драматичен решителен тайбрек.

Руснакът спаси 4 сетбола благодарение на убийствения си форхенд, но от пети опит Рафа взе своето - 9:7 точки.

Надал постигна ранен пробив и в четвъртия сет и интригата сякаш бе изчезнала. При 5-4 и сервис за мача обаче испанецът допусна няколко грешки, а Хачанов отново изравни.

Всичко трябваше да се решава отново след тайбрек, който Надал спечели със 7:3.

Следващият противник на испанеца е 37-ия в света Николос Басилашвили от Грузия, който преодоля Гуидо Пея с 6-3 6-4 1-6 7-6.