Каролин Гарсия (Франция) и Арина Сабаленка (Беларус) ще спорят за титлата на Финалния турнир на Женската тенис асоциация (WTA) на осемте най-добри през сезона.

Шестата в схемата Гарсия победи гъркинята Мария Сакари с 6:3, 6:2, докато седмата поставена Сабаленка отстрани водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек (Полша) с 6:2, 2:6, 6:1.

Каролин Гарсия достигна първия си финал в тази надпревара след като реализира 19 уинъра и 6 аса в срещата с петата в схемата Сакари, продължила час и 16 минути. Полуфиналистката от Откритото първенство на САЩ изглежда ще бъде по-отпочинала във финала срещу Сабаленка, която прекара два часа и 9 минути срещу Швьонтек. "Днес бях малко по-спокойна. Мисля, че стилът не беше удобен на Сакали", заяви французойката след мача, която вече има седем победи срещу тенисистки от топ 10 през 2022 година. Гарсия стана и първата, навършила 29 години състезателка, която достига мач за титлата във Финалите на УТА от Винъс Уилямс през 2017-а.

Ига Швьонтек нямаше загубен сет до полуфиналния сблъсък срещу представителката на Беларус, но направи нехарактерни грешки, допусна пробив още при първото си подаване и общо три в първия сет. Полякинята бе по-стабилна във втората част, когато поведе с 4:0 и впоследствие изравни, но в третия сет допусна два пробива и спечели само гейм срещу Арина Сабаленка.

"Просто искам да съм сигурна, че всеки път, когато Ига играе срещу мен, тя трябва да работи сериозно, за да ме победи. Само заради това мислене успях да покажа отлично ниво днес", заяви Сабаленка, чиято четвърта загуба от полякинята беше на полуфиналите на Откритото първенство на САЩ.