Световният №95 Марк-Андреа Хюслер е големият шампион от тенис турнира Sofia Open.

Швейцарецът, който е първа ракета на своята родина, победи с 6:4, 7:6(8) Холгер Руне във финалния двубой в "Арена Армеец".

За Хюслер това бе първи финал в неговата АТР кариера и съответно първи трофей от професионалния тур.

Предвид ранкинга му преди турнира, Хюслер изобщо не бе слаган сред потенциалните победители, но по пътя си той изхвърли втория поставен Пабло Кареньо Буста, спаси два мачбола в истинска драма срещу Камил Майхчак, а на полуфиналите се справи и с четвъртия поставен Лоренцо Музети.

По този начин швейцарският левичар напълно заслужено спечели седмото издание на Sofia Open и нареди името си до тези на Григор Димитров, Даниил Медведев, Яник Синер, Роберто Баутиста Агут и Мирза Башич.

В големият финал срещу себе си той имаше датското тенис чудо Холгер Руне, но с мощен сервис и почти безгрешна игра, швейцарецът се справи с 19-годишния си опонент.

Марк-Андреа Хюслер проби още в откриващия гейм, а в хода на сета на два пъти трябваше да отразява точки за пробив на Руне, но се справи, за да затвори сета с 6:4.

В истинска драма се превърна вторият сет, който тръгна с 40:0 за Хюслер при сервис на Руне, но швейцарецът не използва своите шансове.

Така мачът продължи с няколко гейма, които сервиращия печелеше лесно, докато не дойде последната 12-а част, оказала се и най-дълга в мача. В нея Холгер Руне на два пъти имаше сетбол на сметката си, но датчанинът не използва тези мигове и нещата отидоха в тайбрек.

Двамата тенисисти на няколко пъти сменяха водачеството в едни изключително драматични минути. Хюслер изпусна мачбол при 6:5, а след това Руне пропиля нови два сетбола при 7:6 и 8:7.

Това бе повратният миг, защото след него дойдоха три последователни точки на Хюслер, оказали се досататъчни за първата му титла в кареирата.

Самият швейцарец трудно повярва на случилото се, като в минутите след края на мача сподели, че никога не е мислил, че ще спечели АТР турнир в живота си.

Ето, че това се случи в София.

"Цялата седмица беше истинска приказка. Надявах се да мина един, може би два кръга, а днес държа трофея.

Това е невероятно. Беше удоволствие да съм тук и чакам с нетърпение да се завърна", сподели шампиона.