Британецът Дан Еванс има правото да е най-щастливият тенисист в края на седмицата, която предшества началото на турнира от големия шлем Australian Open.

Световният №33, който отстрани Григор Димитров във Виена в края на миналата година, спечели първата си титла на ниво ATP.

Англичанинът победи Феликс Оже-Алиасим на финала на турнира Murray River Classic с 2:0 сета - 6:2, 6:3 за час 18 минути. 30-годишният Еванс вдигна първа значима купа над главата си и нанесе седма поредна загуба на финал за канадеца.

20-годишният Феликс все още няма ATP титла и е в серия от 14 загубени сета на финали.

Трофеят за Еванс, който в миналото бе наказан за употреба на кокаин, е напълно заслужена, тъй като не загуби нито един сет в хода на надпреварата.

Другият голям победител в Мелбърн е безкрайно талантливият италианец Яник Синер. Младокът спечели Great Ocean Road Open след победа на финала с 2:0 сета (7:6(4), 6:4), над сънародника си Стефано Травалия.

19-годишният Синер завърши 2020-а с титла, когато спечели Sofia Open, а сега започва и новата кампания с трофей.

Финалът бе много интересен и продължи над два часа, а до не го Синер достигна след впечатляваща драматична победа над Карен Хачанов.

При жените също бе емоционално, най-вече за домакините. Ашли Барти триумфира на най-значимия подгряващ турнир. На финала на Yarra Valley Classic тя победи испанката Гарбине Мугуруса със 7:6(3), 6:4 за час и 49 минути.

Титлата е под №9 за световната №1, която не беше играла професионално в рамките на една година заради пандемията от коронавирус.

Традиционно колебливата испанка стигна до финала след впечатляваща серия от само 10 загубени гейма в 4 мача, но в мача за титлата домакинското предимство и класата на съперничката си казаха думата.

Другият триумф при жените е за Белгия. Световната №№20 Елиз Мертенс вдигна трофея на Gippsland Trophy в Мелбърн, след като на финала срази естонката Кая Канепи с 6:4, 6:1 за час и 13 минути.

В тази надпревара участваха шампионки в Шлема като Ига Швьонтек, Симона Халеп и Наоми Осака, но те отпаднаха безславно. Японката падна жертва именно на Мертенс в полуфиналите. Титлата на WTA е шеста за белгийката в нейната кариера.

В третия подгряващ турнир от категория 500 - Grampians Trophy, финалът беше отменен. В него трябваше да се борят Анет Контавейт (Естония) и Ан Ли (САЩ), но организаторите решиха да го отменят заради забавяне на програмата.

В тази надпревара участваха само тенисистки, които бяха под строга карантина, но тъй като не се играха мачове в четвъртък календарът се препълни и не остана време за финал.

Утре започва Australian Open, който ще се предава пряко в каналите на Евроспорт.