Полякинята Ига Швьонтек започна с победа защитата на титлата си на Откритото първенство на Франция по тенис.

Поставената под номер 8 Швьонтек елиминира на старта Кая Юван (Словения) с 6:0, 7:5 за 87 минути.

Полякинята, която днес празнува 20-ия си рожден ден, изигра отличен първи сет, в който тотално доминираше и го спечели убедително за 25 минути.

Втората част беше значително по-оспорвана. 20-годишната Юван, която е добра приятелка с Швьонтек извън корта, навакса изоставане от 1:3 гейма, а при 5:5 пропусна две възможности за пробив. В последствие полякинята реализира нов брейк, за да стигне до крайния успех.

"Не е лесно да се играе срещу добра приятелка. Опитвам се да запазя дистанция, на корта няма приятелство. Понякога е трудно, но се старая да превключвам на друг режим. Днес вторият сет беше много труден. Тя използваше всеки шанс и не ми даваше никакви подаръци, въпреки че днес имам рожден ден. Радвам се, че успях да взема най-важните точки и това ми помогна да стигна до победата", коментира полякинята, която след мача получи голям букет от организаторите.

Следващата съперничка на Швьотнек ще бъде Ребека Петерсон (Швеция), която спаси общо три мачбола и стигна до обрат срещу четвъртфиналистката от 2016 година Шелби Роджърс (САЩ) с 6:7(3), 7:6(8), 6:2 след почти три часа игра.