Серина Уилямс изненадващо загуби финала на женския US Open от Наоми Осака с 2:6, 4:6.

Двубоят обаче бе съпътстван със сериозни скандали между носителката на 23 титли от Голям шлем и съдията на стола - Карлос Рамос.

Всичко започна, когато Серина получи наставления от треньора си Патрик Муратоглу, за което бе официално предупредена.

Малко след това тя счупи ракетата си и бе наказана с точка в полза на Осака, след което влезе в словесон спор със съдията.

Тя го нарече крадец, а той отсъди гейм за японката Осака. След мача Серина обвини съдията в сексизъм.

Тя получи подкрепа от президента на WTA - Стийв Симон, който също смята решението американката да бъде наказана с цял гейм за сексистко.

"В WTA вярваме, че не трябва да има разлика между мъжете и жените, когато става въпрос за толериране на емоциите по време на мач.

Това нещо не бе спазено във финалния мач. Не съм сигурен, че мъж щеше да получи подобно сурово наказание", сподели Симон.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

По случая се изказа и шефът на Американската тенис асоциация - Катрина Адамс.

"Мъжете непрестанно критикуват съдиите докато разменят полетата или по време на почивките.

Те го правят постоянно, но рядко някой бива наказан.

Няма равенство в тези ситуации, защото жените винаги биват наказвани и това е въпрос, който трябва да обсъдим на високо ниво".

Серина Уилямс получи и официално наказание, заради думите "лъжец" и "крадец" към съдията.

Тя ще трябва да плати 17 000 долара, което е малка част от заработените 1,85 милиона от достигнатия финал.

Скандалите със сексизма продължиха и в последния ден на турнира.

Финалът на двойки при жените бе спечелен от Коко Вандевег и Ашли Барти, но двете нямаха шанса да се порадват достатъчно на трофея си, както и да говорят пред публиката.

Те трябваше бързичко да се приберат към съблекалните, заради началото на мъжкия финал между Хуан Мартин дел Потро и Новак Джокович.

"Едва ли двамата щяха да имат нещо против да започнат 10 минути по-късно, но организаторите ни намекнаха, че трябва да напускаме корта.

Дано получим по-голямо уважение в другите турнири, защото тук явно няма как да стане", сподели Вандевег.