Страхотен Григор Димитров победи Доминик Тийм с 6:3, 6:2 и се класира за четвъртфиналите на Мастърса в Париж.

Българинът изигра невероятен мач и се разправи със световния №5 за 71 минути без дори да му даде шанс за пробив. Успехът е още по-стойностен при факта, че Тийм е играчът с най-много спечелени купи през сезона в ATP тура - пет.

Но това не бе неговият ден - просто срещна много вдъхновен противник. Димитров стоеше уверено на корта, сервираше успешно, а на няколко пъти вдигна публиката на Централния корт на крака с невероятните си изпълнения. Спечели си и аплодисментите на Тийм при тези отигравания.

Това бе трета победа за българина над този съперник, а до този момент това винаги е било последвано с титла в надпреварата, където се е случвало.

Гришо надви Тийм на два пъти през 2017-а - в Лондон и Бризбън, като и в двата случая вдигна трофея от тези турнири.

Днешната победата му осигури място сред най-добрите 8 във френската столица, където го очаква чилиецът Кристиан Гарин - №42 в световната ранглиста.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Григор започна безупречно мача, а целият му първи сет бе изигран почти перфектно. Българинът стигна до пробив още в четвъртия гейм на мача.

В първите си три подавания пък Димитров бе абсолютно перфектен, като не даде точка на световния №5.

Тази първа половина на сета вдъхна допълнителна увереност на българина, който го доигра спокойно. В определени мигове се забеляза колебание в сервиса му, но Гришо успя да затвори частта с 6:3, а Тийм така и не достигна до брейкбол.

Вторият сервис гейм на съперника се оказа фатален за него и във втория сет, защото австриецът отново допусна пробив. Гришо дръпна с 30:15, но Тийм обърна. Все пак българинът не се предаде, добра се до равенство 40:40, след което последваха 4 неуспешни брейкбола.

В тези драматични мигове имаше невероятни отигравания на българина, едното от тях вдигнало залата на крака, но в решителния миг съдбата му обръщаше гръб. И изглеждаше, че ще бъде пропуснат голям шанс.

Но не - грешка от воле на мрежата на Тийм даде пети шанс за пробив на Гришо. Австриецът допусна още една грешка и геймът отиде в полза на Димитров.

Първата ни ракета доби още увереност, успя да затвърди пробива, макар и трудно. При 40:40 Тийм можеше да достигне до първия си брейкбол в мача, но отново сбърка на мрежата.

Този изпуснат шанс сякаш отчая австриеца, който започна да допуска грешка след грешка. Видимо изнервеният Доминик се срина и в петия гейм, което означаваше нов пробив за Гришо и преднина от 4:1.

До края на мача българинът уверено грабна двете си подавания, с което напълно заслужено спечели и мача.

След победата зала "Берси" го аплодира, а съперникът джентълменски го поздрави с усмивка - просто Григор бе по-добър днес. Чака го четвъртфинал срещу Гарин, а победа в него почти сигурно го връща в топ 20 на ранглистата на ATP.

Което би бил чудесен и много позитивен край на годината за Гришо, която бе пълна с противоречиви впечатления.

Снимка: AP/БТА