Доминик Тийм ще спори с Новак Джокович за титлата на Australian Open в тазгодишното издание.

Талантливият австриец пречупи Александър Зверев след обрат и 3:1 сета - 3:6, 6:4, 7:6(3), 7:6(4) в мач, който продължи три часа и 34 минути.

Тийм се класира на третия си финал в Големия шлем и първи на твърди кортове и има възможност да изпълни голямата си цел, която потвърди в последните дни - първа титла сред най-големите.

Мачът със Зверев беше много равностоен и интересен. Изобилстваше от дълги разигравания и "хотшот" удари, като Тийм бе по-концентриран в ключовите моменти, което се потвърждава и от предишните участия на двамата в Големия шлем.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Германецът загуби първия си полуфинал, но знаците за него са позитивни. Самият той призна, че е дошъл на турнира в Мелбърн с нулеви очаквания след ужасното му представяне на ATP Cup, където записа три загуби на сингъл.

Успехът му в първия сет срещу световния №5 донесе оправдани надежди, че това може да е неговият ден. Постигна го след общо три пробива и много сигурна игра от дъното на корта.

След това обаче Тийм вдигна рязко нивото си и разнообрази играта си, като направи само пет непредизвикани грешки във втория сет. Отново допусна пробив, но направи два на свой ред и го спечели с 6:4.

Третият сет бе много любопитен. Тийм проби за 2:1, но бе изравнен при 3:3. При 5:4 в своя полза Зверев изпусна два сетбола и се стигна до тайбрек, в който бе сломен след 3:7 точки.

Четвъртата последна част не донесе нито една възможност за пробив, като само в един от геймовете се стигна до равенство 40:40. В тайбрека Тийм отново бе много по-сигурен и го спечели с 7:4 точки, за да се класира на финал срещу Джокович. Напълно заслужено предвид представянето му до момента.

Ако 26-годишният австриец спечели финала, ще задмине Роджър Федерер за №3 в световната ранглиста. Срещу себе си обаче ще има човека в най-добра форма в ATP тура. До момента Новак има седем победи в 11 мача срещу Доминик, но съперникът му спечели последните два през миналата година.

Тийм трябва да покаже играта си от мачовете с Надал и Зверев, и ще има реален шанс да детронира актуалния шампион. Финалът в неделя със сигурност не е за изпускане.