Испания е първият финалист в тазгодишното издание на отборния тенис турнир ATP Cup.

Това стана след две победи на сингъл над Полша и резултат 2:0, който обезсмисли последния мач на двойки. Той все пак бе спечелен от полската двойка, с което бе оформен крайният резултат 2:1 в полза на Испания.

Макар и без звездата си Рафа Надал в състава, водени от Роберто Баутиста Агут и Пабло Кареньо Буста, испанците успяха да достигнат мача за титлата.

Финалът е втори за Испания в турнира след дебютното издание през 2020-а, когато те бяха победени от Сърбия. Съперник на Испания в неделния финал ще е победителят от утрешния сблъсък между действащия шампион Русия и Канада.

Днес всичко започна със сблъсък между Пабло Кареньо Буста и Ян Зиелински, който е десета ракета на Полша и едва 860-и в световната ранглиста.

Той е специалист в тениса на двойки, но заради днешния положителен тест на втората ракета Камил Майхжак, Зиелински трябваше да се нагърби с тежката задача да играе на сингъл.

И съвсем очаквано полякът не успя да даде отпор на световния №20 Кареньо Буста, който без никакъв проблем спечели с 6:2, 6:1.

В истинска класика се превърна мачът между водещите играчи на двете страни Роберто Баутиста Агут и Хуберт Хуркач.

Срещата продължи 2 часа и 43 минути, а в крайна сметка испанецът победи със 7:6, 2:6, 7:6.

Мачът бе решен по възможно най-драматичния начин, с тайбрек в последния трети сет. В сета Баутиста Агут пропиля три мачбола, а в крайна сметка двамата играчи не успяха да се пробият и се стигна до тайбрек.

Там ключовият миг бе седмата точка, когато излязъл на мрежата, Хуркач прати топката в аут и подари минипробив на противника си.

Така Баутиста Агут поведе с 4:3, а след това получи нови три мачбола при 6:3. Испанецът пропиля първите два шанса, но след това на свой сервис затвори мача и прати Испания на финал.

При довйките полският тандем Шимон Валков/Ян Зиелински победи с 4:6, 6:3, 10:6 испанците Педро Мартинес и Алберт рамос Виньолас.