Григор Димитров изигра голям мач на най-големия корт в света на тениса - "Артър Аш".

Във втория кръг на US Open българинът постигна чиста победа с 3:0 сета над британската легенда Анди Мъри - 6:3, 6:4, 6:1 за 2 часа и 50 минути, като това беше първият им мач от цели седем години.

Двамата върнаха годините назад с много качествен тенис особено в първите два сета, но физическата форма и класата на световния №19 си проличаха с пълна сила, като той игра далеч по-добре спрямо първия си мач срещу Алекс Молчан. Тогава трябваше да обръща от 0:2 сета. Днес направи някои изключително красиви разигравания и се измъкна от трудни моменти, спасявайки не малко точки за пробив. Голямата разлика дойде в печелившите удари, като по-агресивният стил му донесе успех.

Това е четвърта победа за Гришо срещу трикратния шампион в Големия шлем и шампион от US Open през 2012-а. Шотландецът продължава да води в съперничеството им, като има осем успеха.

Днешният триумф на Димитров го праща в третия кръг на надпреварата, където задачата изглежда много трудна - съперник е финалистът от 2020 година Александър Зверев. Именно германецът отстрани Гришо на "Ролан Гарос" и в Синсинати през тази година, като не му даде нито сет.

Първият сет днес не бе далеч от това да се превърне в класика. Григор проби още първото подаване на Мъри, а след това дойде 16-минутен гейм на сервис на българина, който показа всичко, което може да се иска в един елитен тенис мач. Двамата играха на изключително ниво, Мъри пропусна три точки за пробив, за да успее да направи рибрейк.

Дойде нов маратонски гейм, отново минал през над 10 минути великолепен тенис, за да се стигне до 2:2.

После двамата започнаха да печелят подаванията си малко по-бързо, но все пак бе впечатляващо - след 45 минути игра, едва 6 гейма бяха изиграни.

Но Мъри изведнъж "свърши горивото", допусна нов пробив за 3:5, а после Григор затвори този сет с 6:3 за 64 минути.

Втората част също бе адски качествена и отговаряше на стандартите на "Артър Аш". Григор показа как се печели сет срещу толкова непримирим съперник, като проби още в първия гейм и си личеше криза в играта на Мъри. Последва период, в който двамата сервираха убедително, докато не се стигна до 4:3 в полза на българина. Тогава той трябваше да спасява възможност за пробив след своя двойна грешка и имаше късмета да го стори. Оттам нататък контролираше нещата и затвори сета с гейм на 30 на свое подаване.

Третата част започна хаотично - с три поредни пробива. Първо Григор поведе с такъв в трети пореден сет, но се повтори сценария от първия гейм и Мъри постигна рибрейк. Само че след това в следващия гейм шотландецът направи двойна грешка при 30:30 и отново се оказа изоставащ. Григор пак опита да върне жеста с двойна грешка при 15:30 на свой сервис, но този път се измъкна с класа и затвърди за 3:1. С След това беше безкомпромисен и не даде нито един гейм на съперника до края, като това беше най-силният му сет и съответно най-слабия за Мъри. В него българинът направи и някои от най-красивите си отигравания, спечелвайки точки от почти невъзможни позиции.

"Много съм доволен от представянето си днес - различен мач, различен корт. Много по-добре е да спечелиш така, отколкото в пет сета. Първият сет днес бе много важен за мача. Играли сме много пъти заедно и е трудно да се изненадаме. Хубаво е да имаш жокер като моите треньори. В момента се наслаждавам на играта си на този етап от моята кариера.

Знам, че той имаше много сериозна контузия и се върна на корта, за което заслужава комплименти. Не гледам твърде напред и ще се опитам да извлека позитиви. Искам да повторя това, което направих през 2019-а, но е рано да се говори за това.

Когато имаш малко късмет и се грижиш за тялото си, когато имаш добър екип, можеш да направиш нещо голямо, независимо от възрастта. Винаги опитвам да се усъвършенствам, защото това е процес, в който трябва да си готов за промени", каза Гришо след мача.

Българинът се класира за трети кръг за първи път от 2019-а, когато постигна паметната си победа над Роджър Федерер и игра полуфинал срещу Даниил Медведев.