Цветана Пиронкова продължава изключителното си представяне на US Open, побеждавайки Ализе Корне с 6:4, 6:7(5), 6:3 в изтощителна битка.

Страхотният мач, който продължи близо три часа, класира българката на четвъртфинал срещу най-тежкия съперник в лицето на Серина Уилямс.

Цвети го заслужи с проява на феноменален характер, какъвто гледахме и в предишните три мача от надпреварата. Тя продължава да шокира фенове и специалисти с прецизния си тенис, който идва след три години извън кортовете.

А днешният успех не дойде никак лесно. Можеше да бъде завоюван отново в два сета, но Корне се прояви като същински боец и на моменти бе непреодолима стена.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Със стила си принуди българката да покаже най-агресевната си версия - такава, каквато не я бяхме виждали досега в Ню Йорк.

Най-важното е, че пловдивчанката психически преодоля много тежък момент в края на загубения втори сет, когато изпусна мачбол, като на два пъти сервираше за победата след постигнати пробиви. В третия сет обаче обърна гръб на умората и бе на изключително ниво.

Цвети направи двойно повече печеливши удари (46 срещу 24), а бекхендът й днес бе смъртоносен. Агресивният й стил логично доведе до повече непредизвикани грешки, но в крайна сметка бе решаващ срещу съперничка, която също заслужаваше успеха с битката, която предложи.

От предстоящия сблъсък с Уилямс пловдивчанката може да спечели - нещо, което беше валидно преди всичките й мачове до момента. Тя вече заработи 425 хиляди долара от наградния фонд и голям брой точки за световната ранглиста, които ще влезнат на сметката й след като изиграе три турнира. Срещата срещу американката ще е дуел на майки, които след раждането на рожбите си бяха отписвани. Естествено Серина ще е големият фаворит, но такива бяха и първите три съпернички на Цветана. Българката за първи път от 2014-а печели четири поредни мача на твърди кортове.

Снимка: AP/БТА

На "Луис Армстронг Стейдиъм" първият сет бе страхотен за Пиронкова. Да, той започна с допуснат пробив от нея за 0:2, но това не е нещо необичайно за нея на турнира. След това го върна веднага и макар че изпусна нови възможности при 5:4 направи ключов удар. Завърши с нов гейм за 6:4, а в тези две части показа най-добрите си удари.

Вторият сет бе хаотичен, изтощителен и безкрайно интересен, но основно за неутралния зрител. Българинът трябваше да преглътне горчив хап, защото Цвети изпусна много възможности. Двете си разменяха пробив след пробив преди при 5:4 Цвети да изпусне мачбол в период, в който наистина играеше невероятно. За жалост това важеше и за съперичката й, която показа завиден характер, за да се добере до тайбрек. И това, след като Цвети на два пъти сервираше за затваряне на мача. В тайбрека също бе драматично. Корне поведе с 6:3 и допусна напрежение в полето си - 6:5, но удар на българката в аут изравни сетовете.

Третият решителен също започна оспорвано. Два лесни сервис гейма за двете прекъсна серията от пробиви, но след това си размениха по още един. При 4:3 Цвети направи финалния удар с пробив след маратонски разигравания и върховно напрежение. Този път, когато мачът бе на ракетата й, грешка нямаше. Пределната концентрация бе налице, както и прецизността на завършващите удари. 6:3 и епична победа.