Най-добрата българска тенисистка Виктория Томова не успя да се класира за втория кръг на "Уимбълдън".

Новата №48 в световната ранглиста преследваше това постижение в трета поредна година, но този път бе спряна от китайката  в три сета - 6:7(4), 6:3, 0:6 на корт №11.

Вики не успя да затвърди добрата си игра на трева през сезона, след като изненадващо достигна полуфиналите в Бад Хомбург - класиране, което й донесе дебютно изкачване в световния топ 50 на женския тенис.

Днес в първия сет тя имаше перфектна възможност да поведе, след като започна прекрасно, постигайки пробив още в първия гейм. Задържа аванса си до 4:3, когато заради двойна грешка пробивът бе върна. Последва обаче моментален рибрейк с един то най-силните й геймове. Когато сервираше за сета, тя не успя да се справи и допусна нов пробив за 6:6. В последвалия тайбрек китайката беше по-добра и поведе с 5:1 преди да затвори със 7:4 точки.

Двете момичета изиграха един гейм във втория сет преди мачът да бъде прекъснат за около два часа заради дъжд над Лондон. След подновяването Томова заигра най-добрия си тенис и заслужено проби за 4:2. До края сервираше перфектно и взе втората част с 6:3.

Снимка: AP/БТА

В третата обаче допусна два поредни пробива и изостана на бърза ръка с 0:4. Опита да се върне, но пропусна брейкбол и резултатът стана 0:5. В последния си сервис гейм вече нямаше сили да се съпротивлява и допусна да загуби сета на нула.

За световната №42 Уан това беше четвърта победа в пет мача срещу Томова, като тя я победи и на "Ролан Гарос" през тази година. Досега двете не се бяха срещали на тревна настилка.

Във втория кръг китайката ще играе с поставената под №5 в турнира Джесика Пегула от САЩ.