Поставеният под №1 на турнира в Стокхолм от категория ATP 250 Андрей Рубльов отпадна още след първия си мач.

Руснакът падна жертва на традиционно коварен съперник в лицето на ветерана Стан Вавринка - 6:7(5), 6:7(5) след почти два часа игра.

Швейцарецът, №217 в света, постигна една от най-впечатляващите си победи през годината, след като спаси два брейкбола при 3:4 в първия се, след това реализира четвъртия си сетбол в тайбрека. Във втората част 39-годишният Стан постигна ранен пробив, който веднага беше върнат, а в края на сета при 5:5 спаси нова възможност пред Рубльов. В тайбрека на три пъти повеждаше в резултата с мини пробиви преди да затвори мача след 7:5 точки.

За Вавринка това беше четвърта победа в шест мача срещу Рубльов и тя го класира на четвъртфинал, където ще се изправи срещу американеца Томи Пол, четвърти поставен в ранглистата.

Отпадането на Рубльов означава, че Григор Димитров остава вторият най-високо ранкиран играч в турнира, като само Каспер Рууд е пред него. По-късно днес двамата може да уредят мач помежду си на полуфиналите.