Титлата на Australian open при жените е овакантена, след като шампионката София Кенин бе безцеремонно изпратена у дома още във втория кръг. Американката загуби изненадващо лесно от Кая Канепи с 3:6, 2:6 само за един час и пет минути, с което защитата на трофея, спечелен преди година, приключи.

Естонската веретанка Канепи - на 35 години и номер 65 в ранглистата, напълно доминираше в мача, проби три пъти световната №4, не допусна нито един път да бъде пробита на свое подаване и наниза 10 аса.

Кенин отново изглеждаше нервна, както на старта срещу австралийската Мадисън Инглиш, когато се разплака минути преди мача в съблекалнята.

"Не знаех колко голямо ще е напрежението да защитаваш титлата - призна американката. - Знаех, че срещу Канепи ще е много трудно, тя има невероятни резултати срещу състезателките от топ 10. Бях нервна и не успях да играя добре. Още когато разбрах срещу кого ще играя, знаех колко ще е сложно."

И наистина - естонската ветеранка има своята история да шокира топ съпернички. Тя бе победила общо 7 пъти тенисистки от първата десетка на турнири в Големия шлем. Сега станаха 8.

Канепи е непоставена в схемата, но влезе в надпреварата с баланс от 20 победи в последните си 22 мача.

В следващия кръг я чака среща с Дона Векич.

Световната №1 Ашли Барти продължава да дава надежди на домакините за титла, след като победи друга австралийка - Дария Гаврилова, с 6:1, 7:6. Лидерката в ранглистата изглеждаше на път към лесна победа при 6:1, 5:2, но Гаврилова върна два пробива и се пребори за тайбрек. Тя стигна и до сетпойнт, но Барти се измъкна от трудната ситуация и си осигури място в третия кръг, където я чака Екатерина Александрова (Русия).