Видео-разговорът на китайската тенис-звезда Пън Шуей с президента на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах не е достатъчно доказателство, че всичко с нея е наред, се казва в официално изявление на женската тенис асоциация.

WTA уточнява, че продължава да се интересува и да се притеснява от състоянието на китайската звезда. Местонахождението й се превърна в световен въпрос миналата седмица и международната загриженост се разпростря из социалните медии, след като тя се оплака от сексуален тормоз от бившия вицепремиер на Китай Чжън Гаоли.

Тя се появи на вечеря с приятели в събота и на детски тенис турнир в Пекин в неделя, показаха снимки и видеоклипове, публикувани от журналисти от китайски държавни медии и от организаторите на турнира. Но това не е достатъчно, за да разсее притесненията за състоянието й.

"Беше добре да видим Пън Шуей в последните видеа, но това не елиминира и не успокоява WTA, че всичко с нея е наред и има възможност да общува без цензура и притеснение", се казва в имейл на WTA.

Попитана дали все пак видеото с МОК не променя общата картина, говорителката на WTA казва: Това видео не променя призива ни за пълно, честно и прозрачно разследване, без цензура, на нейното твърдение за сексуално насилие. Защото това е въпросът, който породи първоначалното ни безпокойство. Особено когато става дума за атака от толкова високопоставен политик в страната й".

МОК обяви, че Пън Шуей е имала 30-минутен разговор с Томас Бах в неделя, по време на който тя е обяснила, че е добре, спокойна и на сигурно място в дома си в Пекин, а също така иска и личното й пространство да бъде уважавано.

Случката отново активира борците за граждански и човешки права, които натъртиха, че нямат прогрес по темата за Китай. Те дори призоваха за бойкот на предстоящата Зимна олимпиада, а също така и WTA се включи със заплаха да си спре турнирите в тази страна.

Проблемът се отключи от публикация на тенисистката, която написа, че най-напред въпросният заместник-министър Чжън я е принудил към секс, след което двамата са имали връзка по взаимно съгласие. Постът й беше изтрит малко по-късно, а темата беше блокирана в силно-цензурирания интернет в Китай. Но нито обвиненият в насилие политик, нито правителството на страната е излязло с официален коментар по темата.

Франция, САЩ и Великобритания поискаха да им бъдат предоставени неоспорими доказателства за местонахождението на Пън Шуей. Номер 1 в мъжката ранглиста Новак Джокович пък смята, че не бива да се провеждат турнири в Китай докато ситуацията с Пън Шуей не бъде разрешена.