Александър Зверев записа петата си победа над Роджър Федерер и затвърди страхотния ден за "новата генерация" в тениса.

Германецът триумфира в голям четвъртфинален мач в Шанхай с 6:3, 6:7(7), 6:3 и последва Стефанос Циципас, който по-рано детронира Джокович. Преди това друг младок в лицето на Медведев се класира сред най-добрите 4.

Срещата беше на върховно ниво както в техническо отношение, така и в психологическо, и изправи публиката на нокти от началото до края. Германецът изпусна пет мачбола във втория сет и го загуби, а в третия швейцарецът побесня заради отнета точка от съдията.

Това е нова съкрушителна загуба за Маестрото през тази година, която идва два мача след тази от Григор Димитров на US Open.

Зверев и Циципас доказаха, че новото поколение удря здраво с изключение на турнирите в Големия шлем. Победата за германеца е пета в общо 10 сблъсъка срещу 38-годишния ветеран. Малко играчи могат да се похвалят с подобна статистика.

Дуелът, който продължи малко над два часа, започна със много силен първи сет на Зверев, който не даде нито една точка за пробив и постигна такъв за 4:2.

Увереността на германеца остана и за втората част, макар че допусна пробив за 0:2, който веднага върна. В края на сета обаче омекна. Проби за 6:5 и изпусна три възможности да затвори мача с 2:0. Допусна рибрейк и мачът влезе в тайбрек. Там Зверев изпусна два нови мачбола и то на свой сервис. Федерер се възползва и вкара мача в трети сет.

Там нещата далеч не бяха розови за швейцареца. Той допусна ранен пробив за 0:2, а след това трябваше да спасява три нови възможности.

Embed from Getty Images

Съдията му отне точка заради удар на топката към публиката в израз на емоция и това вбеси легендарния ветеран. Той влезе в дълъг и напрегнат разговор, а увереността му отиде по дяволите. Зверев довърши започнатото и триумфира след 6:3. За самочувствието на германеца доказва един ас на втори сервис, който вкара с 230 км/ч.

На полуфиналите Зверев ще се изправи срещу Доминик Тийм или Матео Беретини.