Александър Зверев стигна до първия си полуфинал на турнир от Големия шлем, след като спечели битката с непримиримия Стан Вавринка - 1:6, 6:3, 6:4, 6:2. Успехът дойде в един от най-горещите дни в Мелбърн от началото на Откритото първенство на Австралия.

Германецът, който е №7 в световната ранглиста, загуби първите пет гейма поред само за 16 минути и изглеждаше като холограма на себе си на корта. Първият сет отиде в историята за 26 минути, а Вавринка - както винаги надъхан и готов за бой, набра още самочувствие.

Но 22-годишният Зверев нанесе удар при 4:3 във втория сет, за да не остави шанс за връщане на пробива от Стан, затвърди на свое подаване и изравни сетовете.

Третата част започна с драма - първо проби Саша, но веднага отвърна Вавринка за 1:1. При 2:2 германецът пак нанесе удар при подаване на съперника и това стигна за успеха в този сет.

Някъде там дойде и първият спад в играта на швейцареца, който е с 12 години по-възрастен от опонента си. Зверев взе първите четири гейма поред в сет №4, за да елиминира всякаква опасност от съпротива или обрат. След 2 часа и 22 минути той затвори мача, за да вдигне победно ръце.

На полуфинал го чака победителят от срещата Рафаел Надал - Доминик Тийм, която тепърва предстои.

Другата двойка по пътя към финала е Роджър Федерер - Новак Джокович.

При жените Симона Халеп се разправи с поредната жертва - 6:1, 6:1 над естонката Анет Контавейт, за по-малко от час. Румънката не е дала сет още на турнира, а на полуфинал я чака среща с Гарбине Мугуруса. Испанката много по-трудно надделя над Анастасия Павлюченкова - 7:6, 6:3.

Другата полуфинална двойка е Ашли Барти (Австралия) - София Кенин (САЩ).