Даниил Медведев направи изумителен мач, за да обърне Александър Зверев на полуфиналите на Australian Open и за четвърти път ще спори за титла в Големия шлем.

Руснакът ремонтира съперника си след 0:2 сета, за да спечели с 5:7, 3:6, 7:6(4), 7:6(5), 6:3 след 4 часа и 22 минути игра.

Двубоят ще бъде запомнен като една от класиките на турнира, а това не бе изненада, тъй като съперничеството между двамата се свежда до много повече от тенис. Те открито не се харесват, а това си пролича в най-голяма степен през миналата година, когато трябваше да играят общо шест пъти. Медведев има вече 12 победи срещу Зверев при общо 19 мача, но това беше едва първият им сблъсък в Големия шлем.

Руският №3 в света се класира на финал срещу Яник Синер в опит да го спре за първата му титла в Шлема и на свой ред да спечели втора. До момента има два загубени финала на Australian Open - срещу Новак Джокович през 2021-а и срещу Рафаел Ндал година по-късно. За Зверев днешното поражение и адски болезнено, защото това бе едва вторият обрат, който допуска от 0:2 сета. Първият дойде на финала на US Open през 2020-а срещу Доминик Тийм. За германеца това е пети пореден загубен полуфинал в Големия шлем.

Първият сет беше може би най-качественият като ниво на тениса, въпреки че отиде в полза на Зверев заради безумни грешки на руския му опонент. Медведев в два от сервис геймовете си направи по две двойни грешки и подари аванс от 4:1 на германеца. После се вдигна и се върна в мача, заличавайки и двата пробива пасив. Двамата в края на сета играха невероятно, а потвърждение за това беше едно разиграване от 51 удара, отишло по блестящ начин в полза на Зверев. В същия гейм той успя да пречупи отново подаването на съперника и да вземе частта със 7:5.

Във втората ключовият момент дойде при 2:2, когато Зверев отново постигна пробив, макар да му трябваха общо четири възможности. на сервис се представяше много убедително, а за капак постигна още един пробив за 6:3, за да поведе с 2:0 сета.

Медведев обаче вдигна нивото в третата част, като там отново дойдоха някои великолепни разигравания. При едно от тях при 4:4 руснакът направи изумителен спринт, за да размине съперника и да взриви публиката. Изпусна възможност за пробив и единственият му вариант да спечели сета се оказа тайбрек. Там беше безкрайно амбициран да го направи и това се случи след множество мини пробиви - 7:4.

Четвъртият сет се разви по подобен начин, като двамата сервираха още по-убедително. Изключение направи осмия гейм, в който Медведев изпусна две възможности за пробив. Стигна се до нов тайбрек, а в него бе изключително интересно. Руснакът направи много неподходяща двойна грешка при 4:4. Зверев трябваше да спечели две точки на сервис, за да се поздрави с победата, но съперникът му направи изумителен блок ретур, който се превърна в неспасяема къса топка. Това го вдъхнови още повече и той обърна, за да вземе тайбрека със 7:5.

Психологическото му предимство бе огромно в решителния пети сет и това си пролича в петия гейм, когато успя да пробие. След това продължи да е непоклатим, за да се стигне до още един пробив, който имаше цената на спечелване на мача - 6:3.

"В един момент бях загубен. В първия сет и двамата не играхме добре, а във втория той беше много по-добър от мен. Направи два пробива, а аз нямах никакъв шанс. В третия сет си казах, че ако загуби този мач, искам да падна гордо, да съм се борил. Така започнах да правя по-добри удари, получаваха ми се нeщата. Бях уморен, а го гледах него и нямах чувството, че той е в това състояние. Затова и не исках да имаме дълги разигравания по 40 удара, опитах се да бъда по-агресивен и ако стане, стане", каза Даниил Медведев след драматичния успех. "Надявам се да направим шоу със Синер във финала и да се забавляваме и двамата", пожела си той.