50 години по-късно: Грохотът в джунглата не заглъхва и остава номер едно в историята
Битката на Али и Форман в Киншаса може и да е първото събитие, видяно от 1 млрд. зрители
"Въпросът не е дали той има шанс срещу мен. Въпросът е дали ще оцелее и няма да го убия".
Думите на Джордж Форман са казани за Мохамед Али и не звучат никак пресилено в началото на октомври 1974-а. В единственото му интервю преди големия мач за титлата в тежката категория на бокса, който е на 30 октомври същата година, Форман няма съмнения как ще завърши всичко. Малцина по света са на друго мнение.
Точно 50 години минаха от деня на Грохота в джунглата. "The Rumble in the Jungle" - така го нарекоха.
Признат за най-значимия и паметен боксов мач в историята, този сблъсък на гиганти е сюжет за книги и филми, а отделните детайли около него добавят към енигматичното му величие.
Връщаме ви към едно от най-големите спортни събития на миналия век, за което се говори и днес - половин век по-късно. А и вероятно никога няма да избледнее.
Предисторията
Драмата с Али започва 7 години по-рано, когато той отказва да се присъедини към американската армия и да замине да се бие във войната във Виетнам. Скандалът зад Океана е страховит, а решението му струва боксовия лиценз и му носи солидно наказание. Така най-разпознаваемата фигура в спорта в средата на 70-те, редом с Пеле, остава далеч от ринга за почти четири години.
Мохамед Али се завръща, но - и това е мнение на експерти - не е същият. "Не пърха като пеперуда и не жили като пчела", както са неговите собствени думи за стила му от първите години в бокса. В края на 1970-а той си връща лиценза, а след две победи над непретенциозни противници пробва да си върне и световната титла, но е победен от Джо Фрейзър.
В следващите години до 1974-а побеждава 12 боксьори, като печели и добри пари - мачовете му са световна атракция в страни като Индонезия, Швейцария, Ирландия и Канада. Но единственият по-значим мач е срещу Кен Нортън, а в него Али е победен. Никой не вижда как ще се върне на върха в това състояние, но идва реванш с Фрейзър и след победа в него този култов герой, който често нанася с устата си не по-малки щети, отколкото с юмруците, получава шанс за мач за световната титла.
Тя е в ръцете на 25-годишния Форман. Страшилище. Непобедим и опасен за здравето на съперниците му. Джордж е с актив от 40 победи в 40 мача през онази 1974 г., като статистиката не казва всичко. В тази серия Грегорио Пералта е издържал 10 рунда, Джордж Джонсън - 7, коравият ирландец Джак О`Халоран остава на краката си почти 5...
Форман е страшилище в онзи момент, в който става ясно, че ще се бие с Али. 40 победи от 40 мача. Световен шампион
Снимка: AP/БТАНикой друг не минава отвъд четвъртия рунд, преди да падне на пода и да не стане за продължаване на боя. Форман размазва съперниците си, а допълнителна мотивация за него са непрестанните словесни ъперкъти, които получава в медиите от 32-годишния вече Али.
Има и един допълнителен детайл, който дава предимство на Голямата уста Мохамед. Негоните предци са от Заир (днешно Конго), а това му спечелва пристрастията на местните, след като се разбира, че именно там ще е мачът.
В допълнение Али прави култово телевизионно интервю и говори за силата на хората в Африка. Естествено, завършва със себе си:
"Аз съм опасен. Повалям дървета, боря се с алигатори, ловя китове, слагал съм окови на светкавица, хвърлял съм гръмотевици в затвора. Миналата седмица убих скала. И съм бърз. Толкова бърз. Снощи изгасих светлината в спалнята и си бях легнал, преди тя да загасне", казва боксовата легенда.
Никой спортист никога не е говорил такива неща преди Мохамед Али.
Битката
Първоначално мачът трябва да е през септември в Щатите, но 8 дни преди датата спаринг партньор неволно разбива с лакът веждата на Форман при бой в тренировъчния му цикъл. Аркадата е голяма и щабът на шампиона иска отлагане. Разбира се, Али се съгласява - вижда противника с 11 шева на лицето и няма как да не приеме, че Джордж не може да се бие в такова състояние.
Тогава се ражда идеята за Африка, а Мохамед дава култовото си интервю.
Намесва се и политиката. Промоутърът Дон Кинг се свързва с диктатора на Заир Мобуту Сесе Секо, който по всякакъв начин държи неговата страна да стане тема номер едно в света поне за един ден. С неговата намеса, плюс тази на спонсори, този боксов мач бие всички рекорди до тогава.
Разбира се, Мобуту си прави чудесен пиар от цялата работа, като минава по улиците на столицата в открит автомобил с двете спортни звезди до него. Хиляди конгоанци се тълпят, за да ги видят, да пипнат идола си Али.
На Дон Кинг за политика не му пука. Той е постигнал целта си - по 5 млн. долара чист хонорар за двамата, независимо от изхода на срещата. Нечувано до онзи момент. Плюс допълнителни проценти от приходите, а когато се тегли чертата седмици по-късно, оказва се, че те надхвърлят 100 милиона долара. Също - рекорд.
В днешно Конго еуфорията е огромна. Футболният стадион става арена на 3-дневен музикален фестивал с някои от най-големите изпълнители по това време - Джеймс Браун, Селиа Крус, Би Би Кинг, Дъ Крузейдърс... Всичко е подгряване за деня, в който целият свят ще гледа към Киншаса.
Началният час в местно време е 4 сутринта на 30 октомври. Малко преди изгрев слънце в централната африканска държава, както и рано сутрин в Европа. Но в идеално време за Щатите, където в 400 кина се продават билети и салоните са пълни с хора, които да го гледат. Един вид - платена телевизия в онези времена, като приходите само от тази инициатива са 60 милиона долара тогавашни пари.
Днес биха били около 370 милиона. Целият икономически ефект от боя би надхвърлил 620 милиона долара днес, колкото и субективни да са такива изчисления.
В 4 часа сутринта Големия Джордж и Али излизат на ринга в центъра на терена на стадион "Тата Рафаел" в Киншаса, като трибуните са пълни с над 60 000 зрители.
Началото е изненадващо. Аутсайдерът нанася първи тежък удар секунди след гонга. След това обаче постепенно Форман поема инициативата, а Али е странно пасивен, сякаш сам отивайки към затваряне на въжетата.
Оказва се, че това е стратегията на треньора му Анджело Дънди, който седмици наред го подготвя за нея. Мохамед нито има енергията на съперника, нито крачката му, нито силата на ударите в онзи момент. Но има бързината на тялото и главата, а до въжетата Форман не е особено ефективен, няма пространство, няма отворен удар.
Неговите юмруци срещат тези на Али или подминават целта, въпреки че изглежда, че съперникът е притиснат в ъгъла.
Логично, след петия рунд шампионът е по-уморен, той върши цялата работа с ръцете и краката, а е получил повече удари, които носят точки. Това го изнервя допълнително.
А от трибуните се чува съвсем ясно как 60-хилядната тълпа на стадиона крещи "Али бома е" - Али, убий го.
В добавка - онзи отсреща не спира да му говори, като в петия рунд Форман е изумен да чуе: "Казаха ми, че удряш силно като Джо Люис. Колко още да те чакам да ми го покажеш?". При всичките удари, които е поел!
Години по-късно Джордж признава, че е бил объркан от такова поведение на Али, от лафовете, но и най-вече от тази защитна тактика. В началото на осмия рунд - нов хит: "Само това ли можеш, Джордж?", който ядосва шампионът и той за момент загърбва дисциплината. Тръгва да удря яростно, но се открива - и тогава идва мигът на Али.
Контраатака, пет поредни удара, като последният е с лявата ръка и праща на пода Форман. Реферът Зак Клейтън брои, Джордж успява да се вдигне на коляно, но времето изтича - нокаут. Край на мача, а извън това Али печели и в трите карти на реферите с точните попадения до този момент - 68-66, 70-67 и 69-66. Победа за аутсайдера, отписван от мнозина!
По-късно Форман ще оспори решението, пледирайки, че не му е дадено достатъчно време да се изправи и броенето е станало твърде бързо. Но не прави скандал от това. Признава, че е впечатлен от защитата тна съперника и способността му да инкасира удари без реално да допуска те да го разклатят.
Ефектът от боя е колосален. Счупени са рекорди по зрителска аудитория, въпреки че в онези години метриките не са достатъчно модерни, за да знаем точните числа. За Великобритания са ясни - 26 милиона гледат срещата по свободния канал BBC, което е половината от населението на страната в онзи момент. За сравнение, 28 милиона са гледали финала на Мондиал 1966 между Англия и Западна Германия, спечелен от "трите лъва". Никое друго събитие през 20-и век не бие тези двете в страната.
Някои експерти, посветили години на изследване и анализиране на Грохота в джунглата, както влиза в историята този мач, твърдят: 1 милиард може да са го гледали.
Трудно е да се докаже и вероятно е преувеличено, особено при факта, че такава аудитория не е постигана до тогава.
Но е възможно да не е далеч от нея. В почти цяла Азия и Африка срещата се предава свободно по национални канали, достъпни за всеки. Друг е въпросът колко домакинства са имали възможност да гледат тогава на тези два континента.
Но е сигурно, че до онзи момент не е имало по-гледано спортно събитие в света.
Приятели
Форман и Али стават доста близки в следващите години, но светът така и не вижда втори мач между тях. През 1981-ва е сниман първият филм за боя им, което ги сближава още. В следващите години Али страда все повече от Паркинсон, а един от хората, който често наминава да го види и да помага с каквото може, е именно Джордж.
"Съдбите ни бяха свързани доживот", признава емоционалният Форман след смъртта на Али през 2016 г. Двадесет години по-рано той е помогнал на приятеля му да се качи на сцената и да получи наградата си на церемонията на "Оскарите", когато Мохамед е оценен за ролята му в документалния филм "Когато бяхме крале". Лентата е посветена именно на боя в Киншаса.
Грохотът в джунглата не заглъхва дори 50 години по-късно. В допитване до стотици хиляди спортни фенове в Европа през 2011-а той бе нареден на седмо място сред най-великите събития изобщо в спорта, в цялата история.
От боксовите мачове бе най-напред. Нищо изненадващо.
Али вдига победно ръце и боят е спрян, въпреки че шампионът е успял вече да се вдигне на крака
Снимка: AP/БТА