До края на десетилетието остават само два дни, а светът на спорта ще изпрати в миналото една вълнуваща и незабравима декада.

Десет години, в които феновете се насладиха на вълнуващи мигове и моменти, променили изцяло любимите им спортове.

Освен навлизането на технологиите и стотиците милиони, видяхме поредната ера на огромни суперзвезди.

До голяма степен те символизираха собствените си спортове, понякога самите личности се превръщаха в по-важни от дадено първенство или състезание.

Разбира се, за тази тенденция огромна роля имат споменатите вече милиони в рекламни договори, както и социалните мрежи, които направиха част от живота на най-големите атлети постоянна тема на нашето ежедневие.

Въпреки тези фактори, няма как да отчетем и суперпостиженията на определени личности.

За хегемонията на Лионел Меси и Кристиано Роналдо във футбола е изписано много. В най-популярния спорт има още няколко личности, които на етапи изглеждаха доста по-значими от клубовете, за които се състеават.

Пример за хегемония в последната декада са тримата големи в тениса, за които вече ви припомнихме.

Има обаче още доста спортисти, които пренаписаха историята си на спортовете, а в своя пик изглеждаха просто неподими, като днес ще ви припомним някои от тях.

Юсеин Болт

Няма как да не започнем този списък с най-бързия човек на земята - световният рекордьор на 100 и 200 метра Юсеин Болт.

Ямайският атлет изгря на хоризонта в края на миналото десетилетие, по време на Олимпиадата в Пекин, но пренесе хегемонията си с пълна сила и през тази декада.

Той грабна 3 златни медала от Олимпиадата в Лондон и още три от тази в Рио. През тази декада Болт прибави още 8 световни титли във витрината си.

Убедителния начин, по който печелеше състезанията си, бе отчайващ за съперниците му, а следата, който Юсеин Болт остави в спринта трудно ще може да бъде повторена.

В последната година той е далеч от пистата, дори опита да преследва мечтата си да бъде футболист, но 33-годишният спринтьор определено изпитва доста по-големи трудности на терена, в сравнение с пистата.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Майкъл Фелпс

Докато Болт бе бог на пистата, но Фелпс бе такъв във водата. Неговата доминация започната през предходната декада, но се пренесе с целия си блясък и в тази.

Американецът прибави още 12 олимпийски медала в колекцията си, 9 от които златни.

Той бе почти недостижим във водата, но изминалото десетилетие имаше и доста противоречиви моменти около него.

Фелпс се отказа от спорта през 2012-а. Наскоро дори призна, че в онзи момент е изпаднал в сериозна депресия и дори е обмислял самоубийство.

За него последваха проблеми с пушене на марихуана и шофиране под въздействието на алкохол. Той обаче се завърна в края на 2014-а, за да успее да навлезе във форма за Олимпиадата в Рио, където отново бе на висота.

Блестяща кариера, която накара всеки да асициира басейна с Фелпс. С 28-те си олимпийски медала, той е смятан не само са една от легендите на изминаващата декада, но и в цялата история на спорта.

В басейна той е безспорният №1 на всички времена.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Флойд Мейуедър

Макар през това десетилетие да направи едва 10 мача, Мейуедър продължи тоталната си доминация в бокса.

Предвид напредващата му възраст, мачовете бяха по-малко, но пък парите по-големи, а победите все така в 100% от двубоите.

Американецът завърши кариерата си с невероятните 50 победи от 50 мача на световния ринг. Той завърши и десетилетието като спортистът с най-много изкарани пари - 915 милиона долара. А знаем, че в тази класация конкуренцията не е никак малка.

Мачове като този срещу Мани Пакиао, Конър Макгрегър и Канело АЛварес счупиха всички рекорди в бокса, а Мейуедър определено бе най-голямата му звезда и през това десетилетие.

Снимка: Twitter

Люис Хамилтън

Бритианският пилот е шесткратен шампион във Формула 1, като пет от тези титли бяха завоювани през това десетилетие.

Той е само на една титла от рекорда на Михаел Шумахер, смятан за недостижим в края на миналата декада.

Хамилтън е безспорно най-голямата звезда в своя спорт, а и една от най-големите суперзвезди по целия свят.

Доминацията му в последните години е удивителна, като в последните три той буквално отвя конкуренцията са титлата, осигурявайки си я още няколко състезания преди края на сезона.

Британецът определено е лицето на Формула 1 през десетилетието, а успехите му го нареждат на едно ниво с най-великите в този спорт като Шумахер и Сена.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Марсел Хиршер

Австрийският скиор се превърна в истински символ на слалома.

Хиршер спечели злато в четири от петте Световни първенства през тази декада. Единствено не успя да се окичи с медал през 2011, само защото не участваше заради травма.

Той грабна и два златни медала от Олимпиадата в Пьончан, а най-впечатляващото му постижение бяха осемте поредни Златни глобуса в алпийските ски (2012-2019).

Хиршер наистина наложи ужасяваща за противниците си доминация, а през това десетилетие се превърна в истински герой в родината си, както и сред всички ски фенове по света. Хиляди се събираха на пистите по света, за да гледат слалома на Марсел.

Макар да е едва на 30, той сложи край на кариерата си, а мнозина негови конкуренти го нарекоха "най-великият" в историята на алпийските ски.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Микаела Шифрин

Женските алпийски-ски също преминаха почти изцяло под доминацията на един състезател, а това бе американката Шифрин.

Тя все още не е навършила 25 години, но вече има два златни медала от Олимпиада, както и 5 от Световни първенства.

Подобно на Хиршер, тя участва на четири от петте световни през тази декада, като спечели слалома във всички тях.

Шифрин спечели 4 поредни Златни глобуса, бе №1 в слалома за Световната купа в общо 7 сезона.

Тя бе определена от всички за детето чудо на алпийските-ски, но доминацията и продължава, като няма изгледи скоро да спре.

Предвид възрастта й, вероятно Шигрин ще пренесе успехите си и в следващата декада, където да увековечи името си като най-великата за всички времена.

Снимка: AP/БТА

Мартен Фуркад

Тази година биатлонист бе избран за №1 на България, при това напълно заслужено. Владо Илиев спечели исторически медал за мъжкия ни биатлон от Световното първенство.

Въпреки доброто представяне на бъгларите, десетилетието в този спорт премина под диктата на един французин.

Това бе Мартен Фуркад, който спечели всичко, което имаше да се печели, при това по няколко пъти.

Невероятният французин грабна 5 златни олимпийски медала от Сочи и Пьончан. Медалите от Световни първенства във витрината му са 25, 11 от тях златни.

Невероятната му доминация се изразява най-силно в Световната купа, където бе №1 през сезона 7 пъти за това десетилетие.

Декадата в биатлона определено премина под знака на Фуркад, а 31-годишният французи вече призна, че обмисля да сложи край на кариерата си.

Снимка: AP/БТА

Марит Бьорген

Оставаме на вълна зимни спортове, защото през това десетилетие вилня и най-успешният зимен атлет в историята.

Норвежката ски-бегачка спечели 8 златни олимпийски медала. Общият брой на отличията й от най-големия спортен форум през тази декада пък е 13.

Бьорген, която сложи край на кариерата си след Олимпиадата в Пьончан, спечели и 14 златни медала от Световни първенства в последното десетилетие.

Макар и прекосила 30-годишна възраст, Марит Бьорген бе недостижима по трасето, превръщайки се в истинска икона на ски-бягането.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Мо Фара

Най-дългите дистанции на лекоатлетическата писта също си имаха своя крал.

Той идва от Сомалия, но се състезава за Великобритания. Мо Фара бе абсолютният господар на 5 и 10 км в последната декада.

Той спечели златните медали в тези дистанции от олимпиадите в Рио и Лондон.

Към тези отличия той добави 6 Световни и 5 Европейски титли.

След Олимпиадата в Рио, Мо Фара реши да се насочи към маратоните, където също имаше успехи, но те не могат да се сравнят с хегемонията му на пистата.

Пред месец той призна, че обмисля завръшане на пистата за Олимпиадата в Лондон, където да защити титлите си на 5 и 10 километра.

Снимка: Getty Images

Крис Фрум

Изминалото десетилетие имаше и своя господар в колоезденето.

На сцената изгря таланта на британеца Крис Фрум, който успя да грабне 4 титли от Тур дьо Франс.

Успехите му обаче не бяха само в най-популярната надпревара в този спорт. Фрум спечели и обиколките на Италия и Испания.

Той определено бе голямата звезда на колоезденото през изминалата декада, макар тя да завърши ужасно за него. През септември той претърпя тежък инцидент, блъскайки се в стена. Възстановяването му обаче върви по план и той ще бъде на линия за Тър дьо Франс през лятото, където ще преследва своята пета титла.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Симон Байлс

Спортната гимнастика пък бе завладяна от едно младо американско момиче.

Байлс нахлу в гимнастиката още 14-годишна, когато грабна 2 златни медала от Мондиала в Антверп.

Това не се оказа фойерверк, защото общия й брой отличия от Световно в момента са 25, като златните медали са 19.

Тя бе тотален хегемон и на Олимпиадата в Рио, откъдето си тръгна с 4 златни и един бронзов медал.

Мнозина определят Байлс за най-великата гимнастичка за всички времена, а тя ще иска да затвърди това признание на следващата Олимпиада.

Тя спечели още повече фенове на своя страна в началото на миналата година, когато разкри, че е била жертва на сексуално насилие от доктора на националния тим Лари Насар. Примерът й бе последван от още много нейни колежки, които разкриха за издевателствата на доктора.

Снимка: Getty Images

Това бяха голямата част от супергероите в спорта през изминалата декада. Всички те обраха медалите от големите форуми, оставяйки конкуренцията без шанс.

Някои от тях ще продължат доминацията си през следващите години, други пък ще отстъпят мястото за новите звезди, които очакваме да нахлуят в спорта с гръм и трясък.