Краят на спортната година е време за равносметки, а когато става дума за най-добрите футболисти в Европа, идват и субективните фактори.

Споровете винаги са големи, а за основен коректив се смята "Златната топка". Спечели я Лионел Меси след спринт на финалната права срещу Робърт Левандовски, но тези двамата не са единствените, които заслужават да бъдат отличени.

Corner.bg прави своята извадка на 11-те най-добри футболисти през сезона, като за определящи фактори се вземат не само спечелените отличия, но и индивидуалното представяне. Ролята на един играч не се свежда само до това да е най-добрият, но и да е възможно най-полезен за своите съотборници.

Вратар: Джанлуиджи Донарума (ПСЖ, Италия)

Младият италианец имаше репутацията на един от най-добрите вратари в света още като играч на Милан. Там той получи титулярното място още като непълнолетен, но впечатляваше със страхотните си рефлекси въпреки големите габарити. През тази година продължиха споровете за неговото евентуално подновяване на договора с "росонерите", но до такова така и не се стигна.

Снимка: Getty Images

Донарума избра да премине в ПСЖ със свободен трансфер и формата му там също е впечатляваща. Кулминацията обаче дойде на европейското първенство. Италия винаги се е славила със звезди на тази позиция и 22-годишният Донаурма е достоен наследник на своя адаш Буфон. Имаше ключова роля за триумфа на "Скуадра Адузра" и дава заявка, че може да пази вратата на отбора поне за още 10 години.

Защитник: Рубен Диаш (Манчестър Сити, Португалия)

Не е пресилено да се каже, че Диаш преобрази защитата на "гражданите" след привличането му през септември миналата година за 68 милиона евро от Бенфика. Той направи феноменален минал сезон, в кото стигна до титлата във Висшата лига, Купата на Лигата, а освен това и игра финал в Шампионска лига.

Снимка: Getty Images

24-годишният португалец е незаменим титуляр в селекцията на Пеп Гуардиола, като през този сезон пропусна само един от 18-те мача на отбора в първенството. Не е случайно, че като дете негови идоли са Джон Тери, Неманя Видич, Рио Фърдинанд и Венсан Компани. Много бързо той успя да се вдигне до тяхното ниво и не случайно стана първият защитник избран за №1 в историята на Висшата лига.

Защитник: Антонио Рюдигер (Челси, Германия)

Това е един от играчите с най-голямо израстване през последните години. Кариерата на 28-годишният бранител започна в Щутгарт, където беше една от силните фигури и изигра два добри сезона. След това го привлякоха в Рома, а от 2017-а е част от Челси благодарение на тогавашния мениджър Антонио Конте.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

През последните години "сините" пробваха различни комбинации в центъра на защитата си, но Рюдигер винаги е неизменна част от нея. 190-сантиметровият стълб в отбраната се превърна и в майстор на провокациите редом до това да не пропуска противниковите нападатели. Бе важна част от триумфа в Шампионска лига, като в хода на турнира му се налагаше да спира играчи като Луис Суарес и Карим Бензема.

Защитник: Джорджо Киелини (Ювентус, Италия)

Ветеранът имаше неприятна година на клубно ниво, като "бианконерите" загубиха титлата за първи път от девет години. Той обаче и на 37 продължава да показва завидно ниво и е истински пример за лидер мотиватор. С Леонардо Бонучи в последното десетилетие изградиха прекрасно партньорство както в Ювентус, така и в националния отбор.

Снимка: Getty images

С него в състава си Италия игра перфектно в защита в първите си два мача от еврошампионата, а неговата роля бе важна и при победите над Белгия, Испания и Англия в елиминациите.

Защитник: Маркиньос (ПСЖ, Бразилия)

Когато играеш като бранител в отбори, които хвърлят всичко в атакуващ план, е трудно да спираш непрестанните контраатаки на съперника. Маркиньос обаче го прави успешно както на клубно, така и на национално ниво. 27-годишният футоболист от Сау Паоло е най-ключовият играч на гранда от Париж, въпреки че е съотборник с хора като Лионел Меси, Неймар и Килиан Мбапе.

Снимка: Getty Images

Избирането на защитата започна от него и това категорично е човекът за големите мачове. В Шампионска лига той имаше някои впечатляващи представяния, като не рядко бележи и попадения. Направи го срещу Манчестър Сити и Байерн Мюнхен през миналия сезон.

Полузащитник: Н'голо Канте (Челси, Франция)

Снимка: Getty images/ Guliver photos

30-годишният френски халф продължава да е най-важния играч както на Челси, така и на националния отбор. Канте е трудолюбивата пчеличка на всички мениджъри на "сините" в последните пет години. Интензивността на неговите действия както в отбрана, така и в атака не могат да се сравнят с тези на никой друг играч по европейските терени.

Полузащитник: Томас Мюлер (Байерн, Германия)

Снимка: Getty Images

Неостаряващият Мюлер оставя зад себе си една от най-добрите си години, макар че не успя да триумфира в Шампионска лига или на Евро 2020 със своите съотборници.

35-годишният германец прие ролята на играч зад нападателя в последно време и е асистент №1 на Роберт Левандовски за непрестанните голове на поляка. За целия минал сезон и изминалата половина от настоящия, Мюлер има внушителните 41 асистенции на клубно ниво. 32-те му асистенции през настоящата година дойдоха в рамките на 40 двубоя.

Полузащитник: Мохамед Салах (Ливърпул, Египет)

Снимка: AP/БТА

Това е футболистът в най-добра форма в света в момента и е трудно да не бъде поставен в днешната селекция. С всяка изминала година той играе все по-впечатляващо и статистическите му показатели показват именно това.

Само през този сезон реализира 22 попадения и направи девет асистенции. През миналия завърши с 31 гола и шест голови подавания. През октомври той надмина Дидие Дрогба като африканецът с най-много голове във Висшата лига и вече има 111. Добавяме само, че са вкарани в 174 мача. В Англия почти не остана фен на който и да е отбор, както и медия, които да не са убедени, че това седмо място за "Златната топка" е далеч по-малко от това, което Салах заслужава.

Нападател: Лионел Меси (ПСЖ, Аржентина)

Снимка: AP/БТА

Големият аржентинец вече е едноличен лидер по "златни топки", след като получи своята седма на церемония в Париж. През годината Меси спечели първия си трофей с националната фланелка, като завоюва Копа Америка. Освен това вдигна и Купата на Краля с Барселона.

Геният от Росарио завършва годината с 44 попадения и 20 асистенции. Не най-доброто му постижение в историята, но това се дължи заради слабия старт с екипа на ПСЖ. Тепърва предстои да видим дали там ще му потръгне.

Нападател: Робърт Левандовски (Байерн, Полша)

Снимка: Getty Images

43 гола в 34 мача от Бундеслигата - постижение, с което Левандовски счупи поредния рекорд на Герд Мюлер само преди няколко дни. Онзи рекорд беше поставен през 1972 година и мнозина смятаха, че няма как да бъде подобрен в сегашните условия на играта.

Левандовски оставя зад себе си успешна година с поредна титла в Бундеслигата и силни мачове за националния си отбор. За мнозина той бе заслужилият носител на "Златната топка". Ако трябва да бъдем честни, малцина щяха да оспорят връчването й на него.

Нападател: Карим Бензема (Реал Мадрид/ Франция)

Снимка: Getty images

Реал загуби титлата на Испания през миналата година, но започна този сезон по изключително убедителен начин. Една от основните причини за това се казва Карим Бензема. Приносът на французина непонятно остава далеч от светлините на прожекторите, но статистиката е красноречива.

Само през този сезон Бензема вкара 20 гола в 23 мача и е голмайстор на Ла Лига след напускането на Меси и Роналдо. Прави впечатление в играта му, че за разлика от други нападатели той е далеч по-отборен играч и целта му не е да бележи на всяка цена. Тези качества го правят много ценен в "белия балет" и не случайно е от малкото, които останаха в отбора в продължение на над 10 години.

Резерви: Едуард Менди (Челси, Сенегал), Трент Александър-Арнолд (Ливърпул, Англия), Жоао Кансело (Манчесър Сити, Португалия), Тони Кроос (Реал Мадрид, Германия), Николо Барела (Интер, Италия), Жоржиньо (Челси, Италия), Килиан Мбапе (ПСЖ, Франция), Кристиано Роналдо (Манчестър Юнайтед, Португалия)